Moskwa straszy, czy nie?

Aktualizacja:
 
TVN24.plNa czym polegają "zmiany"?

Jeśli Zachód uzna niepodległość Kosowa, Rosja zmieni swoją politykę wobec separatystycznych regionów Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Takie oświadczenie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikowała agencja Interfax. Kilkadziesiąt minut później MSZ informację zdementował.

Interfax komunikat ministerstwa opublikował po spotkaniu szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa z samozwańczymi przywódcami separatystycznych republik - Osetyjczykiem Eduardem Kokojtym i Abchazem Sergiejem Bagapszem.

Wszyscy trzej na spotkaniu wyrazili "zaniepokojenie destruktywnymi akcjami, które mogą nastąpić po ogłoszeniu niepodległości Kosowa". - Taki krok prowadzi do rewizji szeroko akceptowanych norm i zasad prawa międzynarodowego - czytamy w oświadczeniu po spotkaniu.

Co oznacza "zmiana polityki"?

Ze swojej strony Moskwa zapewniała, że "zmiana polityki" wobec Gruzji nie oznacza użycia siły: - Rosja potwierdza swoją niezmienną wolę asystowania w pokojowych rozwiązaniach w Abchazji i Osetii Południowej oraz przeciwdziałania siłowym próbom rozwiązania konfliktu. Oświadczenie nie wspominało, na czym zatem miałaby "zmiana" polegać.

Dementi

Kilkadziesiąt minut później z rosyjskiego MSZ nadeszło jednak formalne dementi. "Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zmieniło swej polityki wobec Kosowa, Abchazji i Osetii Południowej w ciągu ostatnich 15 minut" - napisały służby prasowe resortu, cytowane przez agencję AFP.

O "odpowiednich krokach" gotowych do podjęcia w razie kosowskiej niepodległości mówił w czwartek Władimir Putin. (PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI PUTINA) Abchaskich separatystów, podobnie jak w niedalekiej, także próbującej uniezależnić się od władz w Tbilisi Osetii Południowej, nieoficjalnie wspiera Rosja. W Abchazji stacjonuje około 1900 żołnierzy rosyjskich, a ok. 70 proc. mieszkańców obu separatystycznych regionów dysponuje rosyjskim paszportem.

Według Serbii, władze Kosowa planują ogłosić niepodległość w niedzielę 17 lutego. Belgrad zapowiada, że z taką deklaracją się nie pogodzi. (PRZECZYTAJ WIĘCEJ O REAKCJI SERBII)

Źródło: Interfax, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP