Prezydenci Polski i Mongolii rozmawiali w Ułan Batorze o współpracy gospodarczej i światowym bezpieczeństwie. - Chcemy współpracy z Mongolią w przyszłości - oświadczył Andrzej Duda, który poinformował o podpisaniu czterech umów międzynarodowych z tym krajem. Prezydent wziął też udział w otwarciu polskiej ambasady.
Spotkanie Andrzeja Dudy i Uchnaagijna Chürelsücha rozpoczęło się po godzinie 11 czasu lokalnego (godzina 5 w Polsce). Następnie doszło do rozmowy prezydentów w cztery oczy, a także w towarzystwie delegacji.
W obecności głów państw zostały podpisane gospodarcze umowy międzyrządowe. - Zawarliśmy cztery umowy międzynarodowe. Dotyczą kwestii rozwojowych na najbliższe lata, dotyczą współdziałania w tych dziedzinach, które dzisiaj szczególnie nas interesują. W pierwszej kolejności powiedzielibyśmy, że to wspólne działania dotyczące kwestii geologicznych. Mamy nadzieję w przyszłości na wspólne działania górnicze - mówił Duda na konferencji.
Prezydent ocenił, że Mongolia jest bardzo ważnym partnerem, o dużym potencjale, bogatym w zasoby naturalne. - Chcemy współpracy z Mongolią w przyszłości, stąd podpisane dzisiaj umowy - tłumaczył.
Wspomniane umowy dotyczą współpracy w obszarach geologii, weterynarii, archiwistyki. Zawarto także umowy między uniwersytetami oraz umowę o międzynarodowych przewozach drogowych.
Rozmowy prezydentów dotyczyły też "trudnej sytuacji międzynarodowej", którą w pierwszej kolejności skomplikowała pandemia COVID-19, następnie rosyjska agresja na Ukrainę. - Rozmawialiśmy o politycznych relacjach, w jakich znajdują się oba nasze kraje - wspomniał Andrzej Duda. Prezydent podziękował za pomoc humanitarną, jaką Mongolia wspiera walczącą Ukrainę.
Prezydent Mongolii wyraził nadzieję na zacieśnianie współpracy z Polską. - Żeby ustabilizować rozwój gospodarczy, potrzeba współpracy w obszarach transportu drogowego, środowiska, górnictwa, nauki i kultury - wymieniał. Ocenił, że przez ostatnie trzy lata wymiana handlowa między Polską a Mongolią podwoiła się.
We wtorek rozmówcami prezydenta Polski w Ułan Batorze był również premier Luwsannamsrain Ojun-Erdene.
Prezydenci otworzyli potem polsko-mongolskie forum biznesowe. W planach na wtorek jest też spotkanie Andrzeja Dudy z przewodniczącym parlamentu Gombodżawem Zandanszatarem.
Otwarcie polskiej ambasady w stolicy Mongolii
Prezydent w ciągu dnia wziął udział w uroczystości otwarcia polskiej ambasady w stolicy Mongolii. - To dla mnie wieka satysfakcja, cieszę się, że polska ambasada została przywrócona, formalnie w 2021 roku - powiedział.
Prezydent zapowiedział, że placówka "wkrótce będzie miała też wszystkie funkcje konsularne: będzie tu prowadzona działalność wizowa, będą tu wydawane wizy obywatelom Mongolii, co będzie znaczącym ułatwieniem dla tych, którzy będą chcieli jechać do Polski, przede wszystkim w interesach".
Prezydent wyraził nadzieję, że jego wizyta w Mongolii przyczyni się do rozwoju kontaktów gospodarczych między oboma krajami, a "polska ambasada będzie takim akceleratorem, który będzie przyspieszał realizację tych biznesowych powiązań i będzie ułatwiał współpracę gospodarczą".
- Bardzo liczymy na to, że Polska zaistnieje tutaj w Mongolii jako ten kraj, który dysponuje znaczącym doświadczeniem w branży geologicznej, wydobywczej. Tutaj są potężne złoża zasobów naturalnych, zwłaszcza metali rzadkich - wymieniał.
Prezydentowi podczas wizyty w Mongolii towarzyszy małżonka, Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka przyjechała tam z trzydniową wizytą.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRP