Proporcjonalnie, to tutaj trafiło najwięcej uchodźców. Mołdawia prosi o pomoc

Źródło:
TVN24 / PAP
Nasz reporter relacjonuje, jak Mołdawianie pomagają uchodźcom
Nasz reporter relacjonuje, jak Mołdawianie pomagają uchodźcomTVN24 Łódź
wideo 2/5
Nasz reporter relacjonuje, jak Mołdawianie pomagają uchodźcomTVN24 Łódź

- Od początku rosyjskiej agresji do Mołdawii z ogarniętej wojną Ukrainy uciekło 300 tysięcy osób. Przeliczając na liczbę mieszkańców, to Mołdawia przyjęła najwięcej uchodźców - relacjonuje Jacek Tacik, reporter "Faktów" TVN na miejscu przyglądający się temu, jak mołdawskie władze organizują pomoc. Przedstawiciele państwa liczą się z tym, że po ewentualnym ataku Rosji na Odessę, ich granicę mogą chcieć przekroczyć kolejne tysiące Ukraińców.

Nasz reporter podkreśla, że ze 300 tysięcy uchodźców, dwie trzecie ruszyło dalej - w kierunku innych, europejskich krajów. Ci uciekinierzy z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, którzy postanowili zostać na terenie Mołdawii, najczęściej znajdują schronienie w ogromnych halach sportowych. Wielu jednak - tak jak w Polsce - jest zapraszanych do prywatnych domów Mołdawian.

- Tutaj jednak wszyscy zdają sobie sprawę, że Mołdawia sama będzie potrzebować wsparcia. Zwłaszcza, jeżeli Rosjanie zdecydują się zaatakować Odessę, która jest położona ledwie 48 kilometrów od mołdawskiej granicy - przekazuje Jacek Tacik.

W takiej sytuacji, schronienia w Mołdawii mogą szukać kolejne tysiące Ukraińców.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 17. doba agresji

Będzie wsparcie

Przebywająca w sobotę z wizytą w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock obiecała władzom Mołdawii wsparcie, dotyczące przyjmowania napływających z Ukrainy uchodźców po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

W trakcie rozmowy z prezydent Mołdawii Maią Sandu minister Baerbock, jak podało biuro prasowe pałacu prezydenckiego, "wyraziła uznanie dla solidarności władz i mołdawskich obywateli z uchodźcami oraz zadeklarowała wsparcie Niemiec w niesieniu im pomocy".

Z kolei prezydent Sandu przedstawiła zainteresowanie Kiszyniowa intensyfikacją współpracy mołdawsko-niemieckiej, szczególnie w sektorze energetycznym.

Podczas sobotniego spotkania Sandu i Baerbock opowiedziały się też za zawieszeniem broni i przywróceniem pokoju na Ukrainie.

Zobacz materiał Jacka Tacika o sytuacji w Mołdawii w "Faktach" TVN

Samoloty do krajów UE, w tym do Polski

Na początku marca władze w Kiszyniowie zwróciły się do wspólnoty międzynarodowej o pilną pomoc w związku z przeciążeniem ośrodków dla uchodźców.

Z Mołdawii do niedzieli odlecą do czterech państw Europy, w tym do Polski, wyczarterowane samoloty z ukraińskimi uchodźcami na pokładzie - poinformował w piątek rząd w Kiszyniowie. Rząd premier Natalii Gavrility podał, że samoloty z ukraińskimi uchodźcami udadzą się również do Hiszpanii, Turcji oraz Niemiec, zabierając łącznie 1784 uchodźców.

OGLĄDAJ W TVN24 GO:

Autorka/Autor:bż/pm

Źródło: TVN24 / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty: