Główna elektrownia w Mołdawii ogranicza dostawy prądu z powodu braku gazu z Rosji

Źródło:
PAP
Gazprom zmniejsza dostawy gazu do Mołdawii
Gazprom zmniejsza dostawy gazu do Mołdawii
Reuters Archive
Gazprom zmniejsza dostawy gazu do MołdawiiReuters Archive

Elektrownia Cuciurgan, która dostarcza 70 procent energii elektrycznej w Mołdawii, znacząco ograniczy dostawy prądu - podały miejscowe władze separatystyczne Naddniestrza, na terenie którego znajduje się obiekt.

Elektrownia Cuciurgan, dostarczająca 70 procent energii elektrycznej zużywanej w Mołdawii, od poniedziałku będzie zaspokajać jedynie 27 procent zapotrzebowania - podały władze separatystycznego Naddniestrza, na terenie którego znajduje się zakład. Prorosyjskie władze regionu ogłosiły w piątek, że siłownia Cuciurgan od poniedziałku ograniczy produkcję energii elektrycznej z powodu redukcji dostaw gazu ziemnego. Surowiec przesyła tam rosyjski koncern Gazprom.

Elektrownia CuciurganGoogle Maps

Gazprom zmniejsza dostawy gazu do elektrowni w Mołdawii

Według władz Naddniestrza jeszcze w październiku należy spodziewać się zmniejszenia przez Gazprom dostaw gazu o 30 procent, a do listopada o 40. W reakcji na piątkową zapowiedź ograniczenia wytwarzania prądu przez Cuciurgan rząd Mołdawii podał, że państwowa spółka Energocom zażądała wypełnienia umowy przez elektrownię w Naddniestrzu.

Jednocześnie rząd Mołdawii zapowiedział, że w związku z widmem kryzysu energetycznego w tym kraju spółka Energocom dokonała w piątek pilnego zakupu 18 milionów metrów sześciennych gazu w celu uzupełnienia rezerw surowca.

1 października Gazprom ograniczył o 30 procent przesył gazu do Mołdawii. Rząd tego kraju twierdzi, że decyzja ta została podyktowana względami politycznymi.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Lenkov / Shutterstock.com