Mogherini: to od Putina zależy, czy będzie partnerem, czy przeciwnikiem Unii

Aktualizacja:

Przyszła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w niedzielę włoskiej telewizji RAI, że to od prezydenta Rosji Władimira Putina zależy, czy będzie on przeciwnikiem, czy też partnerem Unii Europejskiej. Zarzuciła mu, że nie wywiązuje się ze swych zobowiązań.

W wywiadzie dla głównego wydania dziennika w RAI1 obecna minister spraw zagranicznych Włoch podkreśliła, że to, jak Putin będzie postrzegany przez Unię Europejską "będzie bardzo zależeć od tego, kim on będzie chciał być". - Jasne jest jednak to, że w tych godzinach jesteśmy świadkami eskalacji (konfliktu) na Ukrainie, a nie odprężenia. To zaś tworzy dystans między zobowiązaniami powziętymi przez samego Putina zaledwie przed kilkoma dniami, a tym co Rosja robi na wschodzie Ukrainy - oświadczyła Mogherini.

Rozwiązanie polityczne

Wyjaśniła: - Będziemy zabiegać o rozwiązanie kryzysu, dla którego oczywiście nie ma rozwiązania militarnego. Trzeba znaleźć rozwiązanie polityczne, dyplomatyczne, przede wszystkim dla dobra Ukraińców i wszystkich Europejczyków. Szefowa włoskiego MSZ, która od 1 listopada będzie następczynią Catherine Ashton, mówiła w rozmowie z telewizją publiczną, że przed UE stoją "gigantyczne wyzwania". Jako najważniejsze wymieniła zapewnienie pracy Europejczykom i pokoju na granicach. - Europa musi być odpowiedzią dla przyszłych pokoleń - dodała Mogherini.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mn\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości