Mogą przenosić broń jądrową, wpłynęły na Bałtyk. Sztokholm i Warszawa zaniepokojone

Macierewicz o rosyjskich korwetach na Bałtyku: to zmienia układ sił
Macierewicz o rosyjskich korwetach na Bałtyku: to zmienia układ sił
tvn24
Polska zaniepokojona rosyjskimi korwetamitvn24

Przybycie na Bałtyk dwóch rosyjskich korwet to oczywisty powód do zaniepokojenia i zmiana układu sił na tym morzu - uważa szef MON Antoni Macierewicz.

Ministerstwo obrony Szwecji potwierdziło w środę, że dwie rosyjskie korwety Bujan-M, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

- To jest oczywisty powód do zaniepokojenia. Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia, jak słusznie podkreśliło ministerstwo obrony Szwecji, układ sił na Bałtyku i to jest poważna sprawa - powiedział minister Antoni Macierewicz, który w środę przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO. Wcześniej minister obrony Szwecji Peter Hultqvist powiedział, że informacja o okrętach "zmienia sytuację w naszym regionie". - To jest, mimo wszystko, niepokojące i dotyczy wszystkich krajów wokół Morza Bałtyckiego - podkreślił.

Szwedzkie doniesienia

Szwedzka gazeta "Aftonbladet" napisała, że dwa rosyjskie okręty z Floty Czarnomorskiej minęły we wtorek wieczorem duńską cieśninę Wielki Bełt, kierując się w stronę Bałtyku. Prawdopodobnie, jak zaznaczają media, jednostki wpłyną do rosyjskiej enklawy - Kaliningradu. Początkowo sądzono, że pozostaną one na Morzu Śródziemnym, aby wzmocnić udział Rosji w walkach w Syrii.

"Tym, co najbardziej niepokoi, jest fakt wyposażenia okrętów w rakiety dalekiego zasięgu, o znacznie większym zasięgu niż niedawno przeniesione do Kaliningradu rakiety Iskander" - pisze "Aftonbladet". Według szwedzkich mediów zdolne do przenoszenia broni jądrowej rosyjskie rakiety w regionie bałtyckim mogą teoretycznie osiągnąć cel oddalony maksymalnie o 2,6 tys. kilometrów.

Według hiszpańskiego dziennika "El Pais" rosyjskie korwety mogły wypłynąć z Morza Śródziemnego dzięki zatankowaniu paliwa w porcie Ceuta, hiszpańskiej enklawie na północy Afryki. Jak pisze gazeta, choć formalnie Ceuta to terytorium Unii Europejskiej, jego przynależność do NATO jest niejasna. Od 2011 roku do tego portu zawinęło 60 rosyjskich okrętów wojennych.

Rosyjskie korwety typu Bujan-M są uzbrojone między innymi w rakiety Kalibr
Rosyjskie korwety typu Bujan-M są uzbrojone między innymi w rakiety KalibrMO Rosji

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: