W dniu decyzji Putina Rosjanie wykupują bilety w jedną stronę

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Tomaszewski: Rosjanie nie mają powodu, żeby garnąć się do tej wojny
Tomaszewski: Rosjanie nie mają powodu, żeby garnąć się do tej wojny TVN24
wideo 2/8
TVN24Tomaszewski: Rosjanie nie mają powodu, żeby garnąć się do tej wojny

W Rosji na pniu wyprzedają się bilety lotnicze w jedną stronę. Ceny tych, które pozostały jeszcze w ofercie, zaczynają się od ponad dwudziestu tysięcy złotych. Jak podkreśla Agencja Reutera to reakcja nad zapowiedź Władimira Putina, który w środę ogłosił decyzję o częściowej mobilizacji.

W wyemitowanym w środę telewizyjnym wystąpieniu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Ma ona zacząć obowiązywać już od środy. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że będzie dotyczyć osób z doświadczeniem wojskowym.

Zaznaczył, że powołani nie zostaną studenci oraz ludzie, którzy wcześniej służyli w armii jako poborowi. Szojgu utrzymywał, że możliwości mobilizacyjne Rosji sięgają 25 milionów osób, jednak w tym momencie powołanych ma zostać 300 tysięcy rezerwistów.

Rosjanie rzucają się na bilety lotnicze

Jak pisze Reuters mimo to wciąż wielu Rosjan obawia się, że prędzej czy później mężczyźni w wieku poborowym otrzymają zakaz opuszczania kraju. Według danych z Google Trends w środę w Rosji zaobserwowano dynamiczny wzrost wyszukiwania platformy do przeglądania ofert podróżnych - Aviasales.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że do niedzieli loty z Moskwy do Stambułu organizowane przez Turkish Airlines momentalnie zostały zarezerwowane lub niedostępne.

Na niektóre trasy z międzylądowaniami, w tym z Moskwy do stolicy Gruzji Tblisi, również nie można było już kupić biletów, a z kolei najtańsze loty do Dubaju kosztowały ponad 5 tysięcy dolarów, czyli stanowiły około pięciokrotność średniej miesięcznej pensji.

Jak wynika z danych Google Flights, typowe ceny biletów w jedną stronę do Turcji wzrosły do prawie 1150 dolarów, w porównaniu do nieco ponad 250 dolarów tydzień temu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości