Dołączają kolejne kontynenty, kraje, miasta. Ogólnoświatowy protest

Aktualizacja:

Tłumy uczniów wyszły w piątek na ulice miast w Australii i Oceanii, Azji, Afryce oraz Europie, domagając się od światowych przywódców powstrzymania katastrofy klimatycznej. "Globalny Strajk dla Klimatu" ma zwrócić międzynarodową uwagę na tragiczne konsekwencje zmian dokonujących się w przyrodzie w związku z działalnością człowieka. Tego dnia na całym świecie odbędzie się ponad cztery tysiące protestów.

W piątek w sumie w około 150 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, zapowiedziano manifestacje na rzecz klimatu. W większości krajów już się rozpoczęły.

"Globalny Strajk dla Klimatu" został zainspirowany przez 16-letnią aktywistkę Gretę Thunberg, nominowaną w ostatnim czasie do pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz klimatu. Szwedka apelowała, by uczniowie zbojkotowali piątkowe lekcje i wyszli na ulice. Finał akcji ma odbyć się w Nowym Jorku, gdzie znajduje się siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nastolatka stanie tam na czele wielkiego marszu.

Protesty odbywają się w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ, na którym omawiana będzie kwestia dotycząca zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

"Australia wyznacza standardy"

Manifestacje rozpoczęły się w Australii. Na ulice Melbourne, Sydney oraz Canberry wyszły w piątek tysiące ludzi. "Australia wyznacza standardy" - napisała Greta na swoim Twitterze, zamieszczając zdjęcie tłumu w Sydney.

Jak podaje agencja AFP, w ponad 100 miastach tego kraju w proteście bierze udział ponad 300 tysięcy dzieci i rodziców. "My tego nie zaczęliśmy, ale próbujemy z tym walczyć" - głosił jeden z transparentów.

- Przywódcy z całego świata mówią nam, że uczniowie powinni być w szkole - powiedziała uczestniczka protestu, odnosząc się do słów australijskiego ministra finansów, Mathiasa Cormanna. - Chciałabym zobaczyć ich w parlamentach, wykonujących swoją pracę chociaż raz - dodała.

Oceania walczy o przetrwanie

Problem zmian klimatycznych jest szczególnie istotny dla wysp Pacyfiku, dla których podnoszenie poziomu mórz stanowi egzystencjalne zagrożenie. Miejscowe władze wielokrotnie apelowały do rządów bogatszych państw o większą pomoc i zaangażowanie w tej sprawie.

Na wyspach Salomona wzdłuż linii brzegowej ustawił się tłum dzieci, ubranych w tradycyjne spódnice z trawy i trzymające drewniane tabliczki z ekologicznymi hasłami.

Azja dla klimatu

W Azji, gdzie dzień powoli się kończy, protesty odbyły się m.in. w Indiach, w Tajlandii, na Filipinach. Również w Hongkongu, gdzie od tygodni trwają protesty prodemokratyczne, kilkadziesiąt osób wzięło udział w manifestacji na rzecz klimatu.

W Tajlandii ponad 200 młodych aktywistów wtargnęło do ministerstwa środowiska i położyło się na podłodze udając martwych. "To właśnie się stanie, jeżeli nie zatrzymamy teraz zmian klimatycznych" - napisano na jednym z transparentów.

Afryka dołącza do strajku

Do globalnego strajku na rzecz klimatu dołączyli także mieszkańcy Afryki. Manifestacje odbywają się m.in. w Kenii, Republice Południowej Afryki oraz Nigerii.

Klimat w sercu Europy

Strajk klimatyczny dotarł także do Europy. Demonstracje mają miejsce w kilku miastach Niemiec. Jak podała policja, w piątek rano kilkudziesięciu aktywistów zablokowało drogę w centrum Frankfurtu nad Menem. W całym kraju zaplanowano ponad 500 wydarzeń.

Manifestacje odbywają się także m.in. w czeskiej Pradze oraz w Londynie.

W Polsce W ramach "Protestu Tysięcy Miast", organizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w kraju strajkuje 60 miast – między innymi Poznań, Zakopane, Łódź, Warszawa, Lublin czy Kraków.

Strajk klimatyczny na ulicach Londynu
Strajk klimatyczny na ulicach Londynu Fakty TVN

"Globalny Tydzień Strajku"

Punktem kulminacyjnym strajku ma być manifestacja w Nowym Jorku, w którym spodziewa się udziału ponad miliona uczestników z 1,8 tys. szkół publicznych, które z tej okazji zwolniły uczniów z zajęć. W marszu ma wziąć udział sama Thunberg. Kolejny duży skoordynowany strajk zaplanowano na piątek 27 września, w czasie trwania sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Piątkowy "Globalny Strajk dla Klimatu" otwiera "Globalny Tydzień Strajku" (20-27 września).

Data nie jest przypadkowa - wiąże się z zapowiedzianym na poniedziałek szczytem klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przed siedzibą ONZ protestować będzie szwedzka nastolatka Greta Thunberg. Działaczka klimatyczna wystąpiła w środę w Kongresie Stanów Zjednoczonych, gdzie przedstawiła raport dotyczący zmian klimatu.

- Przekazuję wam ten raport, ponieważ nie chcę, żebyście wysłuchali mnie. Chcę, żebyście wysłuchali naukowców. Pragnę, żebyście zjednoczyli się w imię nauki i zaczęli działać - mówiła Greta do polityków.

Kwestie klimatu mają też zostać poruszone w Brukseli podczas piątkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport.

W Monako odbędzie się 51. Sesja Międzyrządowej Grupy Ekspertów do spraw Ewolucji Klimatu przy ONZ.

Autor: momo/adso / Źródło: reuters, pap