Minister w NRD, emigrantka w Chile. Nie żyje wdowa po Honeckerze


Wdowa po byłym przywódcy NRD Erichu Honeckerze, Margot Honecker, nie żyje. Była minister oświaty zmarła w piątek w wieku 89 lat w stolicy Chile, Santiago - podały niemieckie media. Działaczka komunistycznej SED broniła do końca wschodnioniemieckiego ustroju.

Honecker kierowała ministerstwem oświaty od roku 1963 do upadku NRD w 1989 roku.

Należała do "betonu" w kierownictwie partii rządzącej SED. Była odpowiedzialna za polityczną indoktrynację uczniów. W 1978 roku przeforsowała - wbrew stanowisku Kościołów katolickiego i ewangelickiego - wprowadzenie do programów szkolnych przysposobienia obronnego.

Do końca broniła obowiązującej pedagogów dyrektywy nakazującej w razie konieczności obronę socjalizmu z bronią w ręku.

Twierdziła, że przed upadkiem muru było lepiej

Po upadku NRD i zjednoczeniu Niemiec na początku lat 90. Margot Honecker wyemigrowała do Chile, gdzie mieszka do dziś jej córka. Erich Honecker dołączył do nich po zwolnieniu z więzienia w 1993 roku. Były szef partii i rządu zmarł w Santiago rok później.

W wypowiedziach dla niemieckich mediów Margot Honecker uporczywie twierdziła, że panujący w NRD socjalistyczny ustrój był lepszy niż zachodnia demokracja. Odrzucała oskarżenia o nadużywanie władzy w czasach, gdy była ministrem.

Ojciec Margot Feist, bo tak brzmiało panieńskie nazwisko działaczki, był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę w komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ. Była najmłodszą posłanką (22 lata) do parlamentu NRD - Izby Ludowej. W 1953 roku poślubiła Ericha Honeckera.

Autor: ts/kk / Źródło: PAP