TVN24 | Świat

Więcej krajów arabskich nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem? Pompeo optymistą

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA w poniedziałek składa wizytę w Jerozolimie. Powiedział tam, że w ramach przyszłych umów na dostawy broni USA zapewnią Izraelowi przewagę militarną w regionie.

- USA są prawnie zobowiązane (zapewnić Izraelowi) jakościową przewagę militarną. Będziemy nadal honorować (to zobowiązanie) - oznajmił sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wspólnej konferencji prasowej z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Pompeo w poniedziałek składa wizytę w Jerozolimie.

Jest to pierwsza wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w Izraelu od podpisania 13 sierpnia umowy między państwem żydowskim a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, zwanego Porozumieniem Abrahama. Waszyngton pomógł wynegocjować ten pakt i jest jego stroną. W ubiegły czwartek prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozważa sprzedaż samolotów F-35 Emiratom, potwierdzając opinię wysokiego rangą przedstawiciela rządu ZEA, że umowa z Izraelem powinna utorować mu drogę do zakupu tych maszyn.

Pompeo o "szansie" dla innych państw arabskich

Nawiązując do porozumienia Emiratów z Izraelem, Pompeo powiedział, że jest optymistą, jeśli chodzi o możliwość nawiązania stosunków dyplomatycznych z Jerozolimą również przez inne państwa arabskie. - To szansa dla nich, by pracować wspólnie, by uznać państwo Izrael (...), która zwiększy stabilność regionu i poprawi również jakość życia obywateli ich krajów - ocenił Pompeo.

Emiraty są pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Kolejne punkty wizyty Pompeo

Szef amerykańskiej dyplomacji spotka się jeszcze z izraelskim ministrem obrony Benim Gancem i ministrem spraw zagranicznych Gabrielem Aszkenazim.

Pompeo odwiedzi też Sudan, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Sudanie ma zabiegać o poprawę stosunków między Chartumem a Jerozolimą. Sudan normalizuje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi od czasu obalenia byłego przywódcy Omara el-Baszira w kwietniu 2019 roku.

Jak oceniła agencja Associated Press, normalizacja stosunków z Izraelem mogłaby być ceną za usunięcie Sudanu z listy krajów, które USA uważają za sponsora terroryzmu, o co zabiega rząd w Chartumie.

"Sekretarz stanu udaje się następnie do Manamy, by spotkać się z następcą tronu Bahrajnu, Salmanem ibn Hamadem Al-Chalifą. Zakończy swoją podróż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej szejkiem Abd Allahem ibn Zajedem an-Nahajanem w Abu Zabi, aby omówić historyczne Porozumienie Abrahama z Izraelem oraz kwestie regionalne" - poinformował w niedzielę Departament Stanu.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP