Sekretarz generalny ONZ: nie ma kryzysu migracyjnego, jest kryzys solidarności

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Migranci próbujący przedostać się do hiszpańskiej enklawy. Wideo archiwalne
Migranci próbujący przedostać się do hiszpańskiej enklawy. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveMigranci próbujący przedostać się do hiszpańskiej enklawy. Wideo archiwalne

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ocenił, że świat nie boryka się z kryzysem migracyjnym a kryzysem solidarności. Nazwał migrantów potężną siłą napędową wzrostu gospodarczego, dynamizmu i zrozumienia. Podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat zginęło co najmniej 51 tysięcy migrantów a tysiące innych zaginęło. - Za każdymi tymi statystykami kryje się istota ludzka - mówił.

W swoim przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Imigrantów Antonio Guterres zwrócił uwagę, że ponad 280 milionów ludzi opuściło swoje kraje, by szukać "nowych możliwości, godności, wolności i lepszego życia".

Uznał ponad 80 procent tych, którzy przekraczają granice w bezpieczny i uporządkowany sposób za potężną siłę napędową "wzrostu gospodarczego, dynamizmu i zrozumienia". - Ale nieuregulowana migracja przebiegająca wzdłuż coraz bardziej niebezpiecznych tras. Okrutne królestwo handlarzy wciąż wywołuje straszne koszty - ocenił sekretarz generalny ONZ.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat zginęło co najmniej 51 tysięcy migrantów a tysiące innych zaginęło. - Za każdymi tymi statystykami kryje się istota ludzka - siostra, brat, córka, syn, matka lub ojciec. Prawa migrantów to prawa człowieka - argumentował Guterres.

Migranci z AfganistanuShutterstock

Guterres: Nie ma kryzysu migracyjnego. Jest kryzys solidarności

Wezwał świat by uczynił wszystko, co możliwe aby zapobiec utracie życia mmigrantów. Określił to jako imperatyw humanitarny, a także moralny i prawny obowiązek.

Szef Narodów Zjednoczonych zachęcał, do podjęcia różnorakich wysiłków, w tym ratunkowych, opieki medycznej, ścieżek imigracji opartych na prawach oraz większych międzynarodowych inwestycji "aby zapewnić, że migracja stanowi wybór, a nie jest koniecznością".

- Nie ma kryzysu migracyjnego. Jest kryzys solidarności. Zagwarantujmy dzisiaj i każdego dnia nasze wspólne człowieczeństwo i zapewnijmy prawa i godność dla wszystkich - nawoływał sekretarz generalny ONZ.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości