TVN24 | Świat

Szef unijnej dyplomacji: jesteśmy gotowi podjąć wszelkie kroki, by wesprzeć Litwę, Łotwę i Polskę

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Stan wyjątkowy w części dwóch województw. Ma obowiązywać 30 dni (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2.09.2021 r., zdjęcia wykonane przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego)
Stan wyjątkowy w części dwóch województw. Ma obowiązywać 30 dni (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2.09.2021 r., zdjęcia wykonane przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego)TVN24
wideo 2/28
TVN24Stan wyjątkowy w części dwóch województw. Ma obowiązywać 30 dni (materiał magazynu "Polska i Świat" z 2.09.2021 r., zdjęcia wykonane przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego)

Na granicy Unii Europejskiej z Białorusią od kilku tygodni trwa kryzys migracyjny, spowodowany podejmowanymi przez reżim w Mińsku próbami przerzucania migrantów na terytoria państw członkowskich. W piątek wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell wyraził poparcie dla Polski, Litwy i Łotwy w związku z presją migracyjną wywołaną "cynicznym wykorzystaniem migrantów i uchodźców" przez Białoruś.

- Jesteśmy solidarni z Litwą, Łotwą i Polską oraz jesteśmy gotowi podjąć wszelkie kroki, by wesprzeć te kraje, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać - oznajmił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w czasie spotkania szefów resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w Słowenii. Hiszpan oskarżył reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki o posługiwanie się "migrantami i uchodźcami, by sztucznie wytwarzać presję na wschodnie granice" krajów unijnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przypomniał, że Unia wyrażała solidarność z Hiszpanią, gdy nastąpiła presja na jej granice, i ogłosiła wtedy, że hiszpańska "granica jest południową granicą" Wspólnoty. - Teraz przyszedł moment, by powiedzieć, że granice Litwy i Polski (...) są również granicami Europy - dodał.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów. Zgodnie konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu.

TVN24

Autor:ft/kab

Źródło: PAP