Migranci krzyczeli zamknięci w opuszczonym kontenerze. Gwatemalska policja uratowała 126 osób

Źródło:
BBC

126 migrantów zostało odnalezionych w sobotę rano przez gwatemalską policję. Byli zamknięci w porzuconym na poboczu drogi kontenerze transportowym. - Słyszeliśmy krzyki i pukanie dochodzące z wnętrza kontenera. Otworzyliśmy drzwi i znaleźliśmy w środku 126 osób bez dokumentów - relacjonował rzecznik policji. Większość stanowili obywatele Haiti.

Policja w Gwatemali uratowała 126 migrantów, którzy zostali porzuceni w kontenerze transportowym na poboczu drogi. Zostali oni znalezieni w sobotę o świcie między miastami Nueva Concepción i Cocales po tym, jak miejscowi słyszeli krzyki w przyczepie i zaalarmowali funkcjonariuszy. Gwatemalskie władze przekazały, że "zostali porzuceni przez przemytników, którym zapłacono za przewiezienie ich do USA przez Meksyk".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Migranci zostali znalezieni przez policję w Gwatemali w sobotę o porankuTwitter/@PNCdeGuatemala

Migranci zostaną odesłani na granicę z Hondurasem

Jak podała gwatemalska policja, 109 ze znalezionych migrantów pochodzi z dotkniętego kryzysem Haiti, 11 z Nepalu i 9 z Ghany. - Słyszeliśmy krzyki i pukanie dochodzące z wnętrza kontenera. Otworzyliśmy drzwi i znaleźliśmy w środku 126 osób bez dokumentów - relacjonował szczegóły akcji rzecznik policji.

Funkcjonariusze udzielili migrantom pierwszej pomocy, a następnie eskortowali ich do schroniska prowadzonego przez Gwatemalski Instytut Migracyjny.

Rzeczniczka krajowego biura ds. migracji Alejandra Mena, powiedziała, że ​​migranci przybyli do Hondurasu i stamtąd rozpoczęli podróż na północ do Stanów Zjednoczonych. Migranci zostaną teraz przetransportowani z powrotem na granicę z Hondurasem i przekazani tamtejszym władzom.

Gwatemalska policja odnalazła 126 migrantówTwitter/@PNCdeGuatemala

Setki migrantów w ciężarówkach chłodniach

Do znalezienia migrantów doszło zaledwie dzień po tym, jak meksykańskie władze zatrzymały 652 migrantów, w tym około 350 dzieci, podróżujących w trzech ciężarówkach chłodniach z podwójnymi przyczepami w pobliżu południowej granicy USA.

Żołnierze w wojskowym punkcie kontrolnym w Tamaulipas usłyszeli ze środka głosy i przeszukali pojazdy.

BBC uważa, że sytuacja ta odzwierciedla rosnący w migrantach strach i świadczy o podejmowaniu przez nich dużego ryzyka, by dotrzeć do Stanów Zjednoczonych.

Haiti, z którego napływa duża część osób, mierzy się z wieloletnią niestabilnością w państwie, której kulminacją było zabójstwo prezydenta Jovenela Moise'a w lipcu. Ponadto Haitańczycy i przybysze z innych państw Ameryki Łacińskiej uciekają przed skrajnym ubóstwem, przemocą gangów i skutkami klęsk żywiołowych.

Wielu próbowało dotrzeć do USA, wierząc, że kwalifikują się do tymczasowej ochrony. Jednak prawo do pozostania w kraju obejmuje Haitańczyków już mieszkających w USA, a nie nowo przybyłych.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PNCdeGuatemala