Michnik nie będzie szefem gruzińskich mediów publicznych

Aktualizacja:
 
Według medialnych doniesień Michnik kandyduje na stanowisko szefa gruzińskich mediówTVN24

Nie będę kandydował na szefa gruzińskich mediów publicznych - oświadczył w niedzielę na stronach "Gazety Wyborczej" jej redaktor naczelny Adam Michnik. O kandydaturze Michnika pisał w piątek rosyjskojęzyczny portal informacyjny "Gruzija-Online".

"W piątek dwukrotnie telefonowano do mnie z Tibilisi i dwukrotnie oświadczyłem, że moja kandydatura nie wchodzi w grę. W żadnym wypadku nie będę kandydował na to stanowisko" - głosi oświadczenie Michnika, które w niedzielę zamieszczono na internetowej stronie "GW".

W podanej w piątek wieczorem informacji portal powołał się na rzecznika praw obywatelskich Sozara Subariego. Według niego, rozmowy z szefem "Gazety Wyborczej" na temat objęcia stanowiska szefa Gruzińskiego Nadawcy Publicznego (ang. skrót: GPB) miały się już odbyć. Subari twierdzi także, że Michnik wyraził gotowość do startu w konkursie.

Nie musi mówić po gruzińsku

- Michnik jest profesjonalistą w swoim zawodzie, a w wielu krajach szanowane są jego zasługi dla budowy demokracji w Europie - mówi Subari. - Według prawa na to stanowisko nie może być wysunięty urzędnik państwowy, a Michnik spełnia ten wymóg - dodał także.

Podkreślił, że nie jest konieczne, by kandydat znał język gruziński. - Skoro ministrem spraw zagranicznych może być obywatel Rosji, a były premier - obywatelem Wielkiej Brytanii, dlaczego nie może zostać dyrektorem generalnym GPB obywatel Polski? - zauważył.

Skoro ministrem spraw zagranicznych może być obywatel Rosji, a były premier - obywatelem Wielkiej Brytanii, dlaczego nie może zostać dyrektorem generalnym GPB obywatel Polski? Sozar Subari

Wymogi konkursu, jak podaje "Gruzija-Online" to: wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnie doświadczenie na kierowniczym stanowisku w mediach. Termin składania kandydatur mija 3 sierpnia.

Mediował w ramach etyki

"Gruzija-Online" przypomina, że Michnik odwiedził Gruzję w listopadzie 2007 roku, by pomóc w uregulowaniu konfliktu wokół opozycyjnej telewizji Imedi.

Działał wówczas w specjalnej komisji monitorującej przestrzeganie standardów etyki zawodowej w gruzińskich mediach. Z doniesień innych internetowych źródeł gruzińskich wynika, że dotąd formalne kandydatury złożyło troje Gruzinów. Wyniki mają być znane 10-ego sierpnia.

GPB to dwa kanały telewizyjne: Pierwszy i Drugi oraz dwie stacje radiowe. GPB należy do Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24