Świat

Miał się żegnać, będzie uspokajał. Ostatnia oficjalna podróż Obamy

Świat


Barack Obama we wtorek rano rozpoczął oficjalną wizytę do Grecji. Ostatnia podróż zagraniczna Obamy, w trakcie której odwiedzi również Niemcy i Peru, następuje tydzień po niespodziewanym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Wyniki wyborów prawdopodobnie będą głównym tematem spotkań.

W Atenach rozmieszczonych zostało dodatkowych pięć tysięcy policjantów, wprowadzono również specjalne środki ostrożności, m.in. zamykając kilka głównych ulic, zakazując zgromadzeń publicznych, a nawet rejsów łódkami w pobliżu hotelu, w którym nocować ma prezydent USA.

Ostatnia podróż miała być okazją dla Obamy do pożegnania się z najbliższymi sojusznikami, zwłaszcza w Europie. Obama będzie jednak musiał przede wszystkim uspokajać zagranicznych partnerów, zszokowanych wynikiem wyborów prezydenckich w USA, w których wygrał we wtorek biznesmen bez żadnego doświadczenia politycznego, republikanin Donald Trump.

- Oczekujemy, że wybory będą głównym tematem, gdziekolwiek się pojawimy podczas tej podróży - przyznał w piątek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Obamy, Ben Rhodes.

Ostatnia podróż Obamy

Obama zaczął swą sześciodniowa podróż od Grecji. To pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta w tym kraju od 1999 roku. Obama ma wyrazić poparcie dla reform i poświęcenia Greków, by zbilansować budżet i naprawić gospodarkę.

Zaplanowane są spotkania z prezydentem i premierem Grecji, zaś w środę zwiedzanie Partenonu i duże przemówienie na temat demokracji i globalizacji. Prezydent USA ma w nim odnieść się też do wyborów w USA oraz referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z UE, a także generalnie do krajobrazu politycznego na świecie.

Merkel "najbliższym partnerem"

Z Aten Obama odleci do Berlina, gdzie spotka się w czwartek z kanclerz Angelą Merkel, która - jak podkreślił Rhodes - "była najbliższym partnerem prezydenta przez całą prezydenturę". - Prezydent chciał spotkać się z nią raz jeszcze, by podziękować za partnerstwo i przywództwo - dodał Rhodes.

Na kolacji dołączą do nich przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włochy. Wśród tematów rozmów Rhodes wyliczył m.in. walkę z tzw. Państwem Islamskim, migrację, współpracę antyterrorystyczną, sytuację w Syrii i na Ukrainie.

W piątek Obama uda się do Peru na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Na marginesie tego szczytu Obama spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz premierem Australii Malcolmem Turnbullem.

Autor: mm.adso / Źródło: New York Times, PAP