Mężczyzna zabił swoją żonę przez niesmaczne śniadanie. Aktywiści alarmują o tolerancji przemocy wobec kobiet w Indiach

Autor:
asty/kab
Źródło:
BBC

W zeszłym miesiącu policja w Indiach aresztowała 46-letniego mężczyznę, który miał zamordować żonę, ponieważ jego śniadanie było zbyt słone. Aktywiści walczący w obronie praw kobiet alarmują, że w kraju coraz powszechniejsza jest tolerancja przemocy domowej.

- Nikesh Ghag, urzędnik bankowy w Thane, miejscowości znajdującej się na zachód od Mumbaju, udusił swoją 40-letnią żonę w przypływie szału, ponieważ śniadanie, które przyrządziła, było za słone - powiedział funkcjonariusz miejscowej policji Milind Desai.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

12-letni syn, który był świadkiem zbrodni, powiedział policji, że jego ojciec poszedł za matką do sypialni, skarżąc się na to, że danie jest zbyt słone. Tam miał zacząć ją bić. - Płakał, błagał ojca, aby przestał - relacjonował zeznania chłopca policjant. Jednak, jak wynika z relacji chłopca, oskarżony miał wciąż bić żonę i dusić ją.

Indie. Aplikacja Bulli Bai miała nękać kobiety. Jej twórca został zatrzymany

Gdy Ghag wyszedł z domu, syn zadzwonił do babci i wujka od strony matki. - Zanim dotarliśmy na miejsce, jej rodzina przewiozła ją do szpitala, ale kobieta zmarła - przekazał Desai.

Policja w IndiachShutterstock

Oskarżony powiedział funkcjonariuszom, że "cierpi na nadciśnienie". 46-letni mężczyzna trafił do więzienia. Rodzina kobiet powiedziała policjantom, że Ghag kłócił się z żoną przez ostatnie 15 dni, ale funkcjonariusze nie otrzymali wcześniej skargi w tej sprawie.

Tolerancja dla przemocy wobec kobiet

Historie zabójstw kobiet, wywoływane kłótniami o sprawy domowe, regularnie trafiają na pierwsze strony gazet w Indiach. Aktywistka na rzecz kobiet Madhavi Kuckreja oceniła, że "śmierć kobiet zwraca uwagę", ale kwestia tego, że do przemocy dochodzi ze względu na płeć, "jest już mniej widoczna".

Bezdomna nastolatka z Indii mówi, że zgwałciło ją przez ostatnie lata 400 mężczyzn

Przemoc domowa jest przestępstwem, które co roku jest najczęściej zgłaszane policji w Indiach. W 2020 roku policja otrzymała ponad 112 tysięcy skarg, co oznacza, że w kraju średnio co 5 minut zgłaszany jest nowy przypadek.

Aktywiści zwracają uwagę, że w Indiach muszą walczyć z kulturą milczenia. Z najnowszych badań społeczeństwa indyjskiego - które przytacza redakcja BBC - wynika, że ponad 40 procent kobiet i 38 procent mężczyzn uważa, że mąż może bić żonę, jeśli ta nie szanuje swoich teściów, zaniedbuje dom lub dzieci, wychodzi z domu, nie mówiąc mężowi o tym, odmawia seksu albo źle gotuje.

W czterech stanach ponad 77 procent kobiet usprawiedliwiało bicie żony.

"Kobiety są uważane za płeć, która powinna się podporządkować"

Z badania wynika, że w większości stanów w Indiach kobiety częściej niż mężczyźni usprawiedliwiają bicie żon. - Przemoc wobec kobiet i jej usprawiedliwianie jest zakorzenione w patriarchacie. Istnieje duża akceptacja dla przemocy ze względu na płeć, ponieważ w Indiach kobiety są uważane za płeć, która powinna się podporządkować - komentuje Amita Pitre z Oxfam India, organizacji działającej na rzecz praw kobiet i dzieci w Indiach.

- Istnieją ustalone społeczne wyobrażenia o tym, jak kobieta powinna się zachowywać: powinna być zawsze podporządkowana mężczyźnie, zawsze zwlekać z podejmowaniem decyzji, powinna mu służyć i musi zarabiać mniej od niego. Jeśli kobieta to kwestionuje, mąż może pokazać, gdzie jest jej miejsce - dodaje działaczka.

Autor:asty/kab

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości