102 morderstwa i 14 zaginięć. Ten kraj to piekło dla dziennikarzy

TVN24

Wikipedia (C BY-SA 4.0)/ EneasMxDziennikarze ofiarami przemocy w Meksyku

Reporterzy bez Granic powiadomili Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodniach popełnionych wobec dziennikarzy w Meksyku w latach 2006-2018. Akt oskarżycielski przygotowany z organizacją meksykańską CIC Propuesta Civica wymienia 116 przestępstw popełnionych przeciwko dziennikarzom z powodu pełnionych przez nich funkcji: 102 morderstwa i 14 zaginięć.

Oficjalne spotkanie sekretarza generalnego organizacji Christophe'a Deloire'a z meksykańskim sekretarzem stanu do spraw praw człowieka Alejandro Encinasem w tej sprawie odbyło się w Meksyku we wtorek - poinformowała w komunikacie organizacja Reporterzy bez Granic (RsF).

Zbrodnie na dziennikarzach

Deloire wyraził poważne zaniepokojenie organizacji w związku z ciągłą przemocą i zabójstwami dziennikarzy w kraju, który pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych na świecie dla wykonujących ten zawód.

RsF wezwał władze meksykańskie do postawienia aparatu sprawiedliwości w stan wyjątkowy, bezzwłocznego wdrożenia ambitnego planu walki z bezkarnością i do poszanowania międzynarodowych zobowiązań Meksyku w zakresie ochrony dziennikarzy.

RsF wniósł w poniedziałek do MTK oskarżenie o popełnienie zbrodni przeciwko dziennikarzom podczas kadencji prezydentów Felipe Calderona (2006-2012) i Enrique Pena Nieto (2012-2018). Akt oskarżycielski przygotowany wspólnie z organizacją meksykańską CIC Propuesta Civica, partnerem RsF, wymienia 116 przestępstw popełnionych przeciwko dziennikarzom z powodu pełnionych przez nich funkcji: 102 morderstwa i 14 zaginięć.

W piśmie tym wskazano, że są to zbrodnie przeciwko ludzkości, które podlegają art. 7 Statutu Rzymskiego, który jest traktatem założycielskim i podstawą jurysdykcji MTK.

Plan awaryjny dla Meksyku

Na konferencji prasowej po rozmowie z Encinasem, w obecności dyrektora biura RsF na Amerykę Łacińską Emmanuela Colombie, przedstawicielki tej organizacji w Meksyku Balbiny Flores i dyrektor CIC Propuesta Civica Sary Mendioli, Deloire powiedział, że RsF chce uruchomić plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa dziennikarzy w Meksyku.

- Mandat prezydenta Lopeza Obradora musi zostać naznaczony daleko idącymi reformami, mającymi na celu walkę z bezkarnością wobec przestępstw przeciwko dziennikarzom, poprawę skuteczności mechanizmu ochrony, w tym w najtrudniejszych stanach kraju, tak aby dziennikarze mogli swobodnie pracować, a tym samym informować o wszystkich sprawach istotnych dla obywateli Meksyku i dla samego kraju - powiedział Deloire.

W opublikowanym przez RSF światowym indeksie wolności prasy (World Press Freedom Index) Meksyk zajmuje 147. miejsce na liście obejmującej 180 krajów.

Autor: momo//now / Źródło: PAP