W czasie kampanii wzięła ślub i została babcią. Kim jest nowa prezydent Meksyku

Źródło:
Reuters, El Pais, Expansion Politica, tvn24.pl

Claudia Sheinbaum została pierwszą kobietą, która obejmie urząd prezydenta Meksyku. Nowa prezydentka jest nie tylko polityczką, ale również naukowczynią i aktywistką. W przeszłości pracowała w zespole, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Rodzina Sheinbaum wyemigrowała do Meksyku z Litwy i Bułgarii.

Claudia Sheinbaum wygrała niedzielne wybory prezydenckie - podały Telewizja NMAS i gazeta "El Financiero". Z badania exit poll opublikowanego przez telewizję Azteca TV wynika, że poparcie dla kandydatki obozu rządzącego Meksykiem sięgnęło nawet 63,2 proc. - Gratuluję Claudii Sheinbaum, która zwyciężyła z dużą przewagą. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Meksyku od 200 lat - powiedział po głosowaniu dotychczasowy prezydent, Andres Manuel Lopez Obrador.

Agencja Reutera wygraną Sheinbaum określa jako "ważny krok" dla kraju znanego z kultury macho. Portal Expansion Politica przypomniał, że nowa prezydentka obejmie urząd 71 lat po przyznaniu praw wyborczych Meksykankom.

ZOBACZ TEŻ: Meksyk wybiera. Święto demokracji w cieniu przemocy

Claudia Sheinbaum w dniu wyborów prezydenckich w Meksyku, 2 czerwca 2024 r.PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Pierwsza prezydentka Meksyku - kim jest

Claudia Sheinbaum urodziła się w 1962 roku, jako drugie dziecko Carlosa Sheinbauma i Annie Pardo Cemo - potomków Żydów, którzy wyemigrowali z Litwy i Bułgarii w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Swoim rodzicom Sheinbaum ma zawdzięczać pasję do polityki, miłość do natury i głębokie zainteresowanie nauką - mówiła nowa prezydentka w filmie biograficznym w reżyserii jej syna, który miał premierę rok temu.

Claudia Sheinbaum oddaje głos w wyborach prezydenckich, 2 czerwca 2024 r.PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Już w wieku 15 lat Sheinbaum zaczęła się udzielać społecznie - zgłosiła się jako ochotniczka do pomocy grupom matek poszukujących swoich zaginionych dzieci. W latach 80. należała do studenckich zrzeszeń protestujących przeciwko interwencji państwa w politykę edukacyjną. 

W 1995 roku uzyskała stopień doktora inżynierii energetycznej na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku. W kolejnych latach kontynuowała karierę akademicką, m.in. pracując w Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ, który w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

ZOBACZ TEŻ: Seria wypadków podczas kampanii wyborczej w Meksyku. Zawaliły się trzy sceny, dziesiątki rannych

Claudia Sheinbaum - kariera polityczna

Kariera polityczna Sheinbaum rozpoczęła w 2000 roku, gdy ówczesny burmistrz miasta Meksyk Lopez Obrador mianował ją szefową wydziału ds. środowiska. Ratusz opuściła sześć lat później, angażując się w pierwszą kampanię prezydencką Obradora.

W 2015 roku została burmistrzynią Tlalpan, dzielnicy Meksyku. Pełniąc urząd spotkała się z zarzutami dotyczącymi "złego zarządzania" po trzęsieniu ziemi w 2017 roku, w wyniku którego zawalił się budynek szkoły. Zginęło 19 dzieci. Krytyka nie przeszkodziła polityczce w kolejnych wyborach - w 2018 roku została ona pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza niemal 9-milionowego Meksyku. Podczas pięcioletniej kadencji zdobyła uznanie za poprawę bezpieczeństwa - wskaźnik morderstw w stolicy spadł o 50 proc. Ale krytykowano ją m.in. za wypadek w metrze w 2021 roku, w wyniku którego zginęło 26 osób. Jak później ustalono, odpowiadały po części za niego "niewystarczające" kontrole bezpieczeństwa.

Claudia Sheinbaum podczas konferencji prasowej, 3 czerwca 2024 r. PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Portal dziennika "El Pais" przekazał, że osoby z otoczenia polityczki opisują ją jako "niestrudzoną pracownicę". Jak przypomina dziennik, pod koniec 2020 roku ówczesna burmistrzyni miasta Meksyk bez uprzedzenia pojawiła się w centrum przyjmującym zgłoszenia w związku z COVID-19, po czym "zajęła jedno z miejsc i zaczęła wykonywać tę samą pracę, co inni: odbierać telefony, przydzielać karetki pogotowia i znajdować łóżka dla chorych w szpitalach".

ZOBACZ TEŻ: Silny podmuch wiatru powalił scenę na wiecu wyborczym. Nie żyje 9 osób

Sheinbaum pokonała "zawodników wagi ciężkiej"

Kandydatką na urząd prezydenta Meksyku Sheinbaum została po wygranej w prawyborach rządzącej partii Morena. Pokonała w nich "kilku zawodników wagi ciężkiej" - podkreśla "El Pais". Jak dodaje, w czasie kampanii prezydenckiej Sheinbaum po raz drugi wyszła za mąż, została też babcią.

Feminizm był jednym z głównych wątków kampanii polityczki. "Przez całą kampanię powtarzała swój okrzyk bojowy: 'Nie osiągnę tego sama... osiągniemy to wszyscy!'" - przypomina dziennik.

Jej mąż, Jesus Maria Tarriba, od niedzieli "pierwszy dżentelmen Meksyku", jest ekspertem do spraw ryzyka finansowego. Prezydentkę-elektkę poślubił w listopadzie 2023 r., "w trakcie kameralnej i rodzinnej ceremonii" - jak opisują meksykańskie media. 

Claudia Sheinbaum z mężem, Jesusem Marią Tarribą, 3 czerwca 2024 r.PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Reuters, El Pais, Expansion Politica, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Mario Guzman