Silny podmuch wiatru powalił scenę na wiecu wyborczym. Nie żyje 9 osób

Źródło:
CNN, Reuters, tvn24.pl
Tragedia na wiecu wyborczym w Meksyku. Silny wiatr przewrócił scenę
Tragedia na wiecu wyborczym w Meksyku. Silny wiatr przewrócił scenę
Reuters
Tragedia na wiecu wyborczym w Meksyku. Silny wiatr przewrócił scenęReuters

Co najmniej dziewięć osób zginęło podczas wiecu wyborczego kandydata na prezydenta Meksyku Jorge Álvareza Máyneza, gdy w wyniku silnego podmuchu wiatru zawaliła się scena. Polityk w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że zawiesza swoją kampanię.

Do wypadku doszło w środę wieczorem czasu meksykańskiego w San Pedro Garza García w Meksyku. Trwał właśnie wiec jednego z kandydatów na prezydenta, Jorge Álvareza Máyneza. Polityk przemawiał ze sceny, gdy zerwał się nagły, silny podmuch wiatru, który spowodował zawalenie się całej konstrukcji. Gubernator stanu Nuevo León, Samuel Garcia poinformował w mediach społecznościowych, że w wyniku zdarzenia zginęło dziewięć osób, w tym jedna osoba niepełnoletnia, a co najmniej 50 zostało rannych. Niektórzy byli uwięzieni pod zawaloną sceną.

Zawalona scena w San Pedro Garza GarcíaMIGUEL SIERRA/EFE/PAP/EPA

ZOBACZ TEŻ: Zabójstwa, porwania i groźby plagą kampanii wyborczej w Meksyku

Tragedia na wiecu wyborczym w Meksyku

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania pokazujące moment zdarzenia. Widać na nich, jak nagle zrywa się silny wiatr i powala dużą scenę na ziemię, a jej części lądują na zgromadzonej na wiecu publiczności. Na nagraniu słychać krzyk i panikę obecnych tam osób.

W wyniku zdarzenia Máynez został na krótko zabrany do szpitala, choć - jak poinformował w serwisie X - nie został ranny. Na innych nagraniach z momentu zdarzenia widać, jak w chwili podmuchu wiatru wraz ze swoją ekipą szybko zbiega ze sceny. Máynez przekazał również, że zawiesza swoją kampanię i pozostanie w Nuevo León, by monitorować sytuację po tragedii.

Służby ostrzegały przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi

CNN podaje, że w środę meksykańskie służby meteorologiczne prognozowały silne wiatry w tym regionie i ostrzegały przed porywami do 70 km/h. Gubernator Garcia zaapelował do mieszkańców, by nie wychodzili z domów i ostrzegł przez kolejnymi silnymi wiatrami, burzami i deszczem.

W rozmowie z dziennikarzami Máynez podkreślił, że przed wydarzeniem konstrukcja sceny była sprawdzona przez odpowiednie służby, ale siła podmuchów wiatru zaskoczyło organizatorów. - Warunki pogodowe były bardzo nietypowe, zwykle pogoda daje pewne ostrzeżenia. To, czego doświadczyliśmy zadziało się w ciągu zaledwie kilku sekund - powiedział. Polityk zapowiedział również śledztwo w sprawie przyczyn tragedii.

Wybory prezydenckie w Meksyku odbędą się 2 czerwca. Máynez jest kandydatem partii Ruch Obywatelski (Movimiento Ciudadano) i obecnie zajmuje trzecie miejsce w sondażach.

ZOBACZ TEŻ: Policjant próbował przeszkodzić w linczu, został pobity na śmierć

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: CNN, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MIGUEL SIERRA/EFE/PAP/EPA