TVN24 | Świat

Dziesiątki zaginionych na "autostradzie śmierci"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Na łączącej meksykańskie Monterrey z graniczącym z USA Nuevo Laredo "autostradzie śmierci" od początku roku zaginęło już co najmniej 71 osób – podały władze Meksyku. Sprawdzane jest, czy zniknięcia mogły mieć związek z działającym w pobliżu granicy kartelem północno-wschodnim.

Szefowa meksykańskiej komisji ds. poszukiwań Karla Quintana poinformowała, że zaginieni to w większości mężczyźni kursujący ciężarówkami lub taksówkami po drodze nazwanej przez lokalną prasę "autostradą śmierci", łączącej Monterrey z przygranicznym Nuevo Laredo. Agencja AP podała, że co najmniej sześć osób to rezydenci USA. Zdaniem Quintany zniknięcia mogą mieć związek z porachunkami pomiędzy północno-wschodnim kartelem a grupą Jalisco. Wśród zaginionych znajdują się również mężczyźni jeżdżący prywatnymi samochodami oraz kobiety i dzieci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Biuro FBI w San Antonio w Teksasie poinformowało o zniknięciu kobiety pochodzenia meksykańskiego mieszkającej na stałe w USA oraz dwójki jej dzieci. Po raz ostatni widziała ich rodzina żyjąca w Sabinas Hidalgo, mieście położonym przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przez które przebiega autostrada.

Władze stanu Nuevo Leon, którego stolicą jest Monterrey, od końca czerwca zwiększyły liczbę patroli policji wzdłuż autostrady i poszukują zaginionych. Według AP zniknięcia oraz czerwcowy atak w przygranicznym mieście Reynosa, w którym zastrzelono 15 osób, sugerują, że obecna sytuacja w Meksyku zaczyna coraz bardziej przypominać lata 2006-2012, kiedy wojna narkotykowa toczona w kraju była nasilona, a członkowie karteli atakowali nie tylko siebie nawzajem, ale i zwykłych obywateli.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP