Ukraińska strategia "w ślepym zaułku"? Kreml wymienia ludzi

Źródło:
TASS, Radio Swoboda, Interfax, RBK
Obchody Aktu Zjednoczenia Ukrainy w Kijowie
Obchody Aktu Zjednoczenia Ukrainy w Kijowie
Obchody Aktu Zjednoczenia Ukrainy w Kijowie

Sprawami zaanektowanego Krymu w rządzie Michaiła Miszustina zajmie się wicepremier Marat Chusnullin - informują rosyjskie media, dodając, że Kreml wymienił także przedstawiciela do spraw Ukrainy. 

Marat Chusnullin, były zastępca mera Moskwy a obecnie wicepremier, zastąpi na stanowisku przedstawiciela do spraw Krymu, zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku, wicepremiera Dmitrija Kozaka - podała we wtorek agencja TASS. Chusnullin ma także odpowiadać za współpracę Kremla z separatystycznymi republikami w składzie Gruzji - Abchazją i Osetią Południową.

53-letni Marat Chusnullin urodził się w Tatarstanie, republice Federacji Rosyjskiej zamieszkałej w większości przez Tatarów. W rozmowie z Radiem Swoboda Refat Czubarew, przewodniczący krymskiego Medżlisu (parlamentu Tatarów krymskich), przewidywał, że nominacja Chusnullina może oznaczać, iż Kreml "zamierza grać kartą etniczną". Zdaniem Czubarowa, "Moskwa może wykorzystywać nominację etnicznego Tatara w odpowiedziach na krytykę społeczności międzynarodowej w sprawie prześladowań rdzennej ludności półwyspu".

Władisław Surkow (w środku) na naradzie dotyczącej realizowania dekretów prezydenta (zdjęcie archiwalne) kremlin.ru

"Ślepy zaułek" Kremla

Poprzednik Chusnullina, Dmitrij Kozak - do niedawna wicepremier, który został jednym z zastępców szefa administracji prezydenta Władimira Putina - zajmie się sprawami Ukrainy. Zastąpi tym samym Władisława Surkowa, doradcę prezydenta Władimira Putina, uważanego za jednego ze strategów rosyjskiej polityki wobec Kijowa. Wcześniej Kozak był wysłannikiem Putina w rozmowach dotyczących m.in. wymiany jeńców między Kijowem i separatystami w Donbasie.

O odejściu Surkowa ze służby państwowej poinformował 25 stycznia znany rosyjski politolog Aleksiej Czesnakow. W rozmowie z agencją Interfax mówił, że decyzja ta jest związana "ze zmianą kursu na odcinku ukraińskim". W tym samym dniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewniał dziennikarzy, że "na razie nie ma żadnych dekretów dotyczących dymisji Surkowa".

Konflikt w Donbasie trwa od 2014 rokupresident.gov.ua

Jak przypomniała internetowa gazeta Ukraińska Prawda, Surkow nadzorował sprawy Ukrainy na Kremlu w latach 2004-2013. Po wybuchu konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie w 2014 roku zajął się kwestiami związanymi z jego uregulowaniem. Przy udziale Surkowa zostały zawarte porozumienia mińskie, zakładające pokojowe rozwiązanie konfliktu. Surkow brał również udział w spotkaniach grupy normandzkiej (przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji) poświęconych sytuacji w Donbasie.

Rozmówca rosyjskiego portalu RBK nie wykluczał, że jednym z powodów odejścia Surkowa był "ślepy zaułek, w którym znalazła się strategia Kremla wobec Ukrainy, a także nierealizowanie porozumień mińskich".

Źródło: TASS, Radio Swoboda, Interfax, RBK

Autorka/Autor:tas/mtom

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: