"Stałe monitorowanie obiektów". Rosja ma dostarczyć Iranowi nowoczesnego satelitę

Autor:
tas/kg
Źródło:
Reuters, Regnum
Wywiezienie rakiety nośnej Sojuz z satelitą Kanopus
Wywiezienie rakiety nośnej Sojuz z satelitą Kanopus Roskosmos
wideo 2/2
Roskosmos Wywiezienie rakiety nośnej Sojuz z satelitą Kanopus

Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego satelity, który umożliwi śledzenie potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie - podała agencja Reutera, powołując się na doniesienia dziennika "Washington Post".

W planach jest dostarczenie rosyjskiego satelity Kanopus-V wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości, który mógłby zostać wyniesiony na orbitę w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Agencja Reutera podkreśliła, że informacja w tej sprawie została opublikowana na kilka dni przed spotkaniem w Genewie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina., a także w czasie, gdy Iran i Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy na temat wznowienia porozumienia z 2015 roku, mającego na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych.

Monitorowanie izraelskich i irackich baz

Satelita umożliwiłby stale monitorowanie obiektów, od rafinerii ropy naftowej w Zatoce Perskiej i izraelskich baz wojskowych po irackie koszary, w których przebywają amerykańscy żołnierze – przekazał "Washington Post", powołujący się na trzech anonimowych rozmówców i cytowany przez Reutersa.

Kanopus-V jest przeznaczony do użytku w celach cywilnych, jednak Irańczycy chcą go pozyskać w celach wojskowych. Przywódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej od 2018 roku odbyli kilka podróży do Rosji, aby pomóc w negocjowaniu tej umowy.

Według doniesień rosyjscy eksperci udali się wiosną tego roku do Iranu, aby pomóc w szkoleniu załóg, które miałyby obsługiwać satelitę z nowo wybudowanego obiektu w pobliżu Karadż na zachód od Teheranu. Satelita będzie wyposażony w rosyjski sprzęt. Rozmówcy "Washington Post" podkreślili, że "byłaby to znacząca poprawa w porównaniu z obecnymi możliwościami Iranu, choć wciąż daleka od jakości osiąganej przez amerykańskie satelity szpiegowskie".

Satelity Kanopus B są przeznaczone do zdalnego sondowania Ziemi. Od 2012 roku są używane między innymi przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos, ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych, a także resort zasobów naturalnych.

Autor:tas/kg

Źródło: Reuters, Regnum

Źródło zdjęcia głównego: Roskosmos

Pozostałe wiadomości