Morawiecki w Pradze na 100-leciu powstania Czechosłowacji

Wizytę w Czechach i na Słowacji składa także prezydent Francji Emmanuel Macron Shutterstock

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Nieformalne spotkanie będzie poświęcone aktualnym zagadnieniom polityki europejskiej.

100-lecia powstania Czechosłowacji

Oprócz Morawieckiego w śniadaniu roboczym wezmą udział premierzy Słowacji i Luksemburga Peter Pellegrini i Xavier Bettel oraz przedstawiciele rządów Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Na europejski wymiar uroczystości zwracają uwagę analitycy, wskazując na dokonania Czechosłowacji w historii. Przypominana jest m.in. przemysłowa siła pierwszej Republiki i jej niepodważalna obecność wśród europejskich, przedwojennych demokracji. Eksperci podkreślają także współczesne miejsce i rolę w Europie Republiki Czeskiej. Przyjazd zagranicznych gości, jest zdaniem obserwatorów, świadectwem dobrych relacji, które kraj ten ma z europejskimi partnerami. Śniadanie robocze jest jednym z kilku oficjalnych wydarzeń zaplanowanych na sobotę, organizowanych w przeddzień rocznicy powstania Czechosłowacji i głównego dnia obchodów.

Bez Morawieckiego

Zagraniczni goście będą towarzyszyć w sobotę po południu prezydentowi Miloszowi Zemanowi i premierowi Babiszowi w uroczystości udostępnienia, po trwającym siedem lat remoncie, głównego budynku Muzeum Narodowego w górnej części Placu Wacława.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, premier Morawiecki nie będzie uczestniczyć w tym punkcie obchodów, ponieważ wcześniej wraca do kraju. Na uroczystościach w muzeum nie będzie także kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy w piątek odwiedzili Pragę, gdyż w sobotę w Stambule biorą udział w spotkaniu na szczycie poświęconym uregulowaniu konfliktu zbrojnego w Syrii. Monumentalna budowla Muzeum Narodowego dominująca nad górną częścią Placu Wacława jest starsza od Czechosłowackiej Republiki. Sama instytucja Muzeum Narodowego powstała w 1818 roku. W budynku muzeum, które będzie można odwiedzać od niedzieli, w tej chwili ulokowano dwie wystawy związane z historią wspólnego państwa Czechów i Słowaków.

Czeskie Muzeum Narodowe w Pradze Wikipedia CC BY-SA 2.0

100. rocznica powstania Czechosłowacji

W sobotę przed południem na Placu Zamkowym w Pradze najważniejsi czescy politycy będą uczestniczyć w uroczystej przysiędze żołnierzy, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych. Zaplanowano także przemarsz przez miasto członków organizacji Sokół, który mają zakończyć pokazy gimnastyczne. Prezydent Zeman przyjmie na praskim Zamku korpus dyplomatyczny. Wieczorem w Teatrze Narodowym wystawiona zostanie opera "Libusza" Bedrzicha Smetany. Przedstawienie będzie można oglądać na telebimach ustawionych przed gmachem teatru. Oficjalne uroczystości 100. rocznicy powstania Czechosłowacji trwają od 28 września, czyli od święta patrona Czech św. Wacława. Przez miesiąc w całych Czechach organizowano, koncerty, wystawy i konferencje naukowe. Były też akcje współorganizowane z Polakami. Instytut Polski w Pradze wiele przedsięwzięć opatrzył hasłem "sPOLeCznie", czyli "wspólnie", przypominając, że w 1918 roku Polska także odzyskała niepodległość. Po czeskich obchodach odbędą się uroczystości rocznicowe na Słowacji. 28 października nie jest w tym kraju świętem państwowym. Słowackie obchody odbędą się we wtorek 30 października, czyli w rocznicę uchwalenia tzw. deklaracji martińskiej z 1918 roku, w której słowacka reprezentacja polityczna oficjalnie zaakceptowała istnienie wspólnego państwa razem z Czechami. Na tych uroczystościach oczekiwani są prezydent i premier Czech. 100. rocznicy powstania Czechosłowacji towarzyszą na Słowacji liczne wydarzenia kulturalne, ale ich skala i zakres są zdecydowanie mniejsze niż w Czechach.

Autor: momo//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock