Błaszczak rozmawiał z Austinem o wsparciu wojskowym dla Ukrainy

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy
Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do UkrainyTVN24
wideo 2/3
TVN24Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy

Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON, przekazał w mediach społecznościowych, że jest po rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na temat nowych planów wsparcia wojskowego Polski i USA dla Ukrainy. "Poruszyliśmy także kwestie kolejnych szkoleń ukraińskich żołnierzy na przeznaczonym do przekazania sprzęcie" - dodał.

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2, w pierwszym etapie Niemcy chcą przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Scholz o przekazaniu Leopardów: to jest i była słuszna decyzja, że nie działaliśmy pod presją

- Niemcy są w czołówce i zawsze pozostaną w czołówce, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy - ocenił po ogłoszeniu tej decyzji kanclerz Olaf Scholz. - To jest i była słuszna decyzja, że nie działaliśmy pod presją, tylko najpierw takie decyzje omawialiśmy wspólnie - ocenił.

CZYTAJ TEŻ: Pomoc militarna Niemiec dla Ukrainy. Co wiemy, a czego nie

Błaszczak: rozmawiałem z ministrem obrony USA na temat nowych planów wsparcia dla Ukrainy

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na Twitterze, że jest po rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na temat nowych planów wsparcia wojskowego Polski i USA dla Ukrainy. "Poruszyliśmy także kwestie kolejnych szkoleń ukraińskich żołnierzy na przeznaczonym do przekazania sprzęcie" - napisał Błaszczak.

Administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy

"Wall Street Journal" informował we wtorek, że administracja prezydenta Joe Bidena jest bliska decyzji o przekazaniu Ukrainie "znaczącej" liczby czołgów Abrams. Dostawa ma być według dziennika częścią porozumienia z Niemcami. Amerykański prezydent ma wystąpić z oświadczeniem w tej sprawie w środę po południu czasu polskiego.

"WSJ": administracja USA blisko decyzji o dostawach czołgów Abrams do Ukrainy

Które państwa wyślą czołgi do Ukrainy? Decyzje, deklaracje, zapowiedzi

Z kolei "New York Times" przekazał, że Stany Zjednoczone zwiększą w ciągu następnych dwóch lat produkcję pocisków artyleryjskich o 500 procent. Miliardowe inwestycje mają pozwolić na uzupełnienie braków, które spowodowane zostały wsparciem dla Ukrainy oraz na zgromadzenie zapasów na ewentualne, przyszłe konflikty. 

"NYT": USA zwiększą produkcję pocisków artyleryjskich o 500 procent

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości