"Spójrz na mnie, jestem doktorem bez dłoni"

Malvika Iyer straciła ręce, gdy miała 13 lat
Malvika Iyer straciła ręce, gdy miała 13 lat
Malvika Iyer Facebook
Malvika Iyer FacebookMalvika Iyer straciła dłonie, gdy miała 13 lat.

Malvika Iyer straciła obie dłonie, kiedy miała 13 lat. Nie poddała się. Zdobyła wyższe wykształcenie, prowadzi wykłady, które są inspiracją dla ludzi z całego świata.

Historię kobiety opublikował profil "Humans of Bombay". Gdy Malvika Iyer z Indii miała 13 lat, w pobliżu jej domu eksplodował skład z amunicją. Wokół pozostały porozrzucane niewypały. Kobieta podniosła granat. Ten wybuchł jej w dłoniach.

Malvika straciła obie dłonie, miała bezwładne nogi - doszło do paraliżu nerwów. Przeszła wiele operacji. "Przez pierwsze pół roku nie mogłam chodzić i byłam przykuta do wózka inwalidzkiego. W pewnym stopniu metalowe pręty były wwiercone w moje obie nogi. Po 18 miesiącach w szpitalu musiałam na nowo nauczyć się chodzić i używać protez rąk" - opowiada Iyer.

Walka z niepełnosprawnością

Musiała przerwać naukę, jednak - jak sama mówi - tęskniła za szkołą. Zaczęła się sama uczyć, zapisała się do klasy korzystających z tzw. crash courses, czyli ekspresowych kursów. Z pomocą asystenta napisała egzamin.

"Byłam zadowolona z tego, że miałam jakiś cel i go osiągnęłam" - opowiada kobieta.

Następnie przeprowadziła się do New Delhi, gdzie rozpoczęła studia ekonomiczne na St. Stephen College. Stopień doktorski zdobyła na Madras School of Social Work w indyjskim Chennai. Zajmowała się problemem stygmatyzacji ludzi z niepełnosprawnością.

Jak opisuje Malvika, na początku studiów było jej ciężko. "Byłam pozostawiona sama sobie i czułam, że jestem otoczona idealnymi ludźmi z idealnym życiem, podczas gdy sama byłam złamana" - mówi.

"Ciężko mi było czuć się wartościową. Czułam się niekompletna, choć rodzina stała za mną murem, wspierała mnie i cieszyła z każdego osiągnięcia".

Hinduska opisuje także, jak poznała "miłość swojego życia". "Patrzył na mnie, jakbym była najbardziej kompletną osobą na świecie"- wyznaje. To był punkt zwrotny w życiu Malviki. "W 2012 roku, w rocznicę wypadku, postanowiłam uczcić samą siebie. Po latach niepewności, milionów spojrzeń i pytań od obcych osób postanowiłam opisać na Facebooku swoją historię" - kontynuuje.

"Moja podróż ma wzloty i upadki. Były momenty, w których nie chciałam żyć, bo ból był nie do zniesienia. Nawet dzisiaj, gdy odwiedzam Indie, mierzę się z dyskryminacją, gdy nie noszę protezy. Chcę to zmienić".

Malvika przyznaje, że wszystko, co robi, traktuje jak przygodę. Teraz uczy się gotować za pomocą łokci. Chce inspirować ludzi i pokazywać, że niepełnosprawność niczego nie zmienia. "Spójrz na mnie - jestem doktorem bez dłoni"- podsumowuje Malvika.

Iyer jest zapraszana na wiele wykładów na całym świecie. Wystąpiła m.in. w cyklu TEDx. Aktualnie mieszka w Ann Arbor, w amerykańskim stanie Michigan.

Autor: aw//ŁUD/AG / Źródło: Facebook, Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Malvika Iyer Facebook

Pozostałe wiadomości