TVN24 | Świat

Macedonia Północna ma nowy rząd. Dimitar Kowaczewski premierem

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Przywódca Socjaldemokratycznego Związku Macedonii Dimitar Kowaczewski stanął na czele nowego rządu, zatwierdzonego przez parlament. W skład gabinetu weszli także przedstawiciele dwóch partii mniejszości albańskiej.

Rząd został zatwierdzony w nocy z niedzieli na poniedziałek 62 głosami w 120-osobowym Zgromadzeniu Republiki Macedonii Północnej. W jego skład wejdą przedstawiciele Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) nowego premiera, którym przypadnie 12 z 21 ministerstw, oraz dwóch partii reprezentujących mniejszość albańską w kraju - Demokratycznego Związku na rzecz Integracji (DUI) oraz Alternatywy, które obejmą dziewięć resortów.

Przeciwko zatwierdzeniu nowego gabinetu głosowali deputowani największej opozycyjnej partii WMRO-DPMNE, których zdaniem jedynie wybory mogłyby zapewnić wiarygodność nowemu gabinetowi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dimitar Kowaczewski zapowiedział, że jego rząd skupi się na sytuacji ekonomicznej kraju, pogorszonej przez pandemię COVID-19 i wzrost cen gazu. - Skutki pandemii i wzrostu cen gazu pozostają największym wyzwaniem dla naszego rozwoju, dlatego rząd opracuje plan wsparcia obywateli i macedońskiej gospodarki - powiedział w parlamencie przywódca SDSM.

Kowaczewski był wiceministrem finansów w rządzie swojego poprzednika Zorana Zaewa, który w związku z porażką SDSM w październikowych wyborach lokalnych ustąpił ze stanowiska premiera i lidera socjaldemokratów.

Kontynuowanie dialogu z Sofią

Zaew, doprowadzając do zmiany nazwy bałkańskiego państwa z "Macedonia" na "Macedonia Północna", zakończył trwający od rozpadu Jugosławii konflikt z sąsiednią Grecją, co pozwoliło Skopje wstąpić do NATO. Droga kraju do Unii Europejskiej jest jednak blokowana przez dotyczący tożsamości i historii kraju konflikt z Bułgarią.

Kowaczewski zapewnił, że będzie kontynuować dialog z Sofią, jednak nie zamierza negocjować podnoszonych przez Bułgarię kwestii tożsamościowych. Premier Bułgarii Kirił Petkow przyjedzie do Macedonii Północnej we wtorek.

Zgodnie z konstytucją kraju nowy rząd rozpoczął pracę z dniem zatwierdzenia go w parlamencie. 

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: