Szef dyplomacji Łotwy wykluczył azyl dla Rosjan uciekających przed mobilizacją

Źródło:
PAP

Szef ministerstwa spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył w piątek, że jego kraj nie przyzna azylu Rosjanom uciekającym przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą. Łotwa będzie też zmniejszać liczbę zezwoleń na pobyt dla Rosjan, a niektórych zezwoleń nie przedłuży - dodał.

W wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia (projektu Radia Swoboda) szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs powiedział, że Rosjanie uciekający z kraju "nie są przeciwko wojnie, a tylko przeciw mobilizacji". - Jeśli uważacie, że to, co teraz się dzieje, jest niedopuszczalne, to występujcie przeciwko władzom rosyjskim. Nie przekonuje mnie argument, że "docisnęli nas już tak, że nikt nie może wyjść na ulice" - powiedział Rinkeviczs.

Łotwa będzie zmniejszać liczbę zezwoleń na pobyt Rosjan

- Wyjeżdżają teraz, według naszych danych, dziesiątki tysięcy. I jest pytanie - dlaczego mamy ich przyjmować? To są nawet kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ.

Zapowiedział, że Łotwa będzie zmniejszać liczbę zezwoleń na pobyt dla obywateli Rosji wydanych m.in. na podstawie programów inwestycji. Rinkeviczs przekonywał, że należy rozróżniać między Rosjanami krytycznymi wobec Moskwy i takimi, którzy jedynie uciekają przed mobilizacją bądź mieszkają na Łotwie i nadal zajmują się "propagandą reżimu putinowskiego".

Edgars Rinkevics, minister spraw zagranicznych ŁotwyTomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty ImagesLightRocket

- Nie myślę, by był to szantaż albo presja. Uważam, że 24 lutego bardzo ostro zmienił postawę wobec Rosji. To nie jest wina tylko jednego człowieka, choć wielu ludzi mówi o "wojnie Putina". My tutaj widzimy to jako wojnę Rosji - powiedział szef dyplomacji Łotwy.

Jak podaje Nastojaszczeje Wriemia, zezwolenie na pobyt na Łotwie ma obecnie około 10 tysięcy Rosjan. Od końca września Łotwa wraz z innymi państwami bałtyckimi zabroniła wjazdu obywatelom Rosji na podstawie wiz turystycznych. Nadal jednak przyjmuje wnioski o azyl polityczny bądź humanitarny.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: