Amerykańskie samoloty i drony przybywają do tureckich baz i wkrótce rozpocznie się "wszechstronna walka" z bojownikami Państwa Islamskiego - powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.
Turcja formalnie zaakceptowała w lipcu użycie swych baz lotniczych przez USA i koalicję walczącą z Państwem Islamskim, zasadniczo zmieniając politykę po latach ociągania się z zaangażowaniem w walkę z dżihadystami w północnej Syrii.
Przylatujące amerykańskie samoloty
Minister Cavusoglu zaznaczył w państwowej sieci radiowo-telewizyjnej TRT, że w ramach umowy z USA dokonano postępu w sprawie otwarcia baz, zwłaszcza lotniczej bazy Incirlik, która leży ok. 100 km od granicy syryjskiej.
- Obserwujemy przylatujące amerykańskie samoloty załogowe i bezzałogowe i wkrótce wspólnie przystąpimy do wszechstronnej walki z Państwem Islamskim - powiedział szef tureckiej dyplomacji podczas podróży do Malezji.
Turcja i USA opracowują plany zapewnienia ochrony z powietrza grupie wyszkolonych przez Amerykanów syryjskich rebeliantów walczących w Syrii. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Bill Urban powiedział we wtorek, że pierwsze uderzenie obronne sił USA zostało przeprowadzone w piątek i miało na celu wsparcie ugrupowania Nowa Syria, które zostało przez Amerykanów "wyszkolone i wyposażone".
Odcięcie islamistów od granicy
Dyplomaci zbliżeni do planów twierdzą, że odcięcie dżihadystów od granicy, przez którą do Państwa Islamskiego płyną zagraniczni bojownicy i zaopatrzenie, może diametralnie zmienić sytuację w walce - pisze Reuters.
Zaznacza jednak, że istnieją też poważne wyzwania. Waszyngton poinformował we wtorek, że wiele wskazuje na to, że niektórzy syryjscy rebelianci wyszkoleni w USA zostali pojmani przez bojowników z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.
Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat.
Autor: mm/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: USAF