Polski kontyngent samolotów F-16 przejął dowodzenie misją NATO Baltic Air Policing

Autor:
KS
/ prpb
Źródło:
PAP
Misja Baltic Air Policing. Wideo archiwalne
Misja Baltic Air Policing. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveMisja Baltic Air Policing. Wideo archiwalne

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 - składający się z czterech samolotów F-16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem oraz 150 żołnierzy i pracowników - przejął w czwartek dowodzenie misją NATO Baltic Air Policing w litewskiej bazie w Szawlach - poinformował litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka podczas uroczystości wymiany kontyngentów. W ostatnich miesiącach misją dowodzili Węgrzy.

- Obrona powietrzna NATO jest dziś kwestią kluczową - powiedział wiceszef litewskiego resortu obrony. Wskazał, że "(na szczycie) w Madrycie kraje NATO wyraziły zgodę na wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony, w tym w obszarze obrony powietrznej". Wyraził przekonanie, że "zdolności obrony powietrznej powinny odgrywać większą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa bałtyckiego nieba".

Natowska misja polskich lotników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęła się już 1 października, o dwa miesiące wcześniej niż wstępnie planowano, ale Orlik-11 w tym czasie pełnił zadania jako państwo wspierające. Teraz polski kontyngent przejął dowodzenie misją.

Samoloty F16Mariusz Adamski | MON

- Sytuacja geopolityczna podyktowała takie potrzeby, że jako NATO musieliśmy zwiększyć liczbę samolotów i obecność sił zbrojnych na terenie krajów bałtyckich - mówił dowódca PKW Orlik 11 podpułkownik Michał Kras podczas niedawnej wizyty polskich dziennikarzy w bazie w Szawlach.

- Sprawując tu dyżur bojowy, czujemy olbrzymie brzemię odpowiedzialności, ale również każdy z nas musi sobie odpowiedzieć, jak w dzisiejszych czasach ważna jest misja integracji sił NATO - podkreślił dowódca.

Misja Baltic Air Policing

W ramach działań NATO Baltic Air Policing polscy żołnierze zostaną w Szawlach do marca 2023 roku. Państwem wspierającym będzie Francja z czterema myśliwcami Rafale.

Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Maszyny Sojuszu startują z baz lotniczych w litewskich Szawlach oraz estońskiej Amari. Polacy w misji biorą udział po raz 11.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Adamski | MON

Pozostałe wiadomości