Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana

Źródło:
TVN24, PAP
Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana
Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonanaTVN24
wideo 2/4
Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonanaTVN24

Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja jest pokonana na arenie politycznej, wojskowej i gospodarczej - mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek wziął udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe w Kownie. - Pokonana Rosja to bezpieczna Ukraina, bezpieczna Polska, bezpieczna Litwa, bezpieczna Łotwa, Rumunia i szczerze mówiąc - cała Europa - dodał. 

- Po 24 lutego Europa, jaką znaliśmy i jaką budowaliśmy, zmieniła się na zawsze. Wspólne wartości, jak jedność, solidarność, pokój, zaufanie i prymat prawa międzynarodowego - wszystko to zostało poddane trudnej próbie - powiedział prezydent na konferencji The Idea of Europe w litewskim Kownie.

Podkreślił, że wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję przy pomocy Białorusi sprawiła, że obywatele Europy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, przyszłość i pokój. - Mimo to zachowujemy jedność w Unii Europejskiej i w ramach NATO. Jesteśmy silni i gotowi, aby odpowiedzieć Rosji - zaznaczył.

Zdaniem Dudy Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne. - Europa musi być zjednoczona i silna - oświadczył.

Andrzej DudaTVN24

- Sukcesy Ukrainy zależą nie tylko od odwagi samych Ukraińców, ale również od skoordynowanej pomocy międzynarodowej, w tym również pomocy wojskowej - powiedział prezydent.

Jak dodał, "bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana na arenie politycznej, wojskowej i gospodarczej". - Pokonana Rosja, to bezpieczna Ukraina, bezpieczna Polska, bezpieczna Litwa, bezpieczna Łotwa, Rumunia i szczerze mówiąc - cała Europa - zaznaczył.

Prezydent: Białorusini również walczą o wolność i demokrację

- Niedawno słowo "wolność" zyskało nowy wymiar. Każdego dnia Ukraińcy walczą o wolność od najeźdźcy. Białorusini również walczą o wolność i demokrację, walczą przeciwko autorytarnemu reżimowi Łukaszenki. Wspieramy ich, ponieważ wolne i silne społeczeństwo Białorusi pewnego dnia będzie w stanie sprzeciwić się uciskowi rosyjskiego sąsiada - mówił Andrzej Duda.

- My, jako Europa, walczymy z efektami pandemii i z poważnym kryzysem gospodarczym. Dokładamy starań, aby osiągnąć wolność energetyczną, dzięki której staniemy się uniezależnieni od rosyjskich zasobów. Przyszłość Europy wymaga zdecydowanych i odważnych metod bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - stwierdził.

- Jesteśmy za integracją europejską, ale integracja europejska musi być prowadzona w sposób rozsądny i przy poszanowaniu opinii, stanowisk i suwerenności oraz równości wszystkich państw członkowskich - powiedział. Prezydent wskazywał, że o członkostwie w UE marzą Ukraińcy, obywatele państw Bałkanów i Mołdawianie. - Polska wspiera rozszerzanie UE i aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że stabilność i bezpieczeństwo w tych państwach wiążą się ze stabilnością i bezpieczeństwem w całej Unii Europejskiej - oświadczył Duda.

Prezydent: ceny pewnie nigdy nie wrócą do poziomu sprzed wojny

Zdaniem prezydenta, "kluczową zasadą, jeżeli chodzi o działania UE w kolejnych latach, powinna być racjonalna redefinicja nie tylko samej Unii Europejskiej, ale również potrzeb, szans i trudności, w obliczu których wkrótce staniemy".

- Musimy wziąć pod uwagę, że wojna w Ukrainie będzie trwała, a ceny surowców będą wpływać na jakość życia i pewnie nigdy te ceny nie wrócą do poziomu sprzed wojny. Musimy myśleć nie tylko o bezpieczeństwie naszych granic, ale musimy też patrzeć na potencjalne zagrożenia, które mogą się pojawić w samej Unii Europejskiej - powiedział prezydent.

- Mam nadzieję, że przy wspólnym wsparciu, podejmując właściwe decyzje, będziemy w stanie sprawić, że idee europejskie przełożą się na spokojną i stabilną rzeczywistość - dodał Andrzej Duda.

Szefowa Komisji Europejskiej: kto walczył o wolność, nie zaakceptuje powrotu do niewoli

- Dla antycznych Greków Europa była nie tylko pojęciem geograficznym, ale oznaczała też wolność, demokrację i siłę w rękach wolnych obywateli, brak autokracji. Dziś, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, idea Europy powróciła do starożytnych korzeni - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu online na konferencji.

Jak oznajmiła szefowa KE, UE i jej państwa członkowskie przekazały dotychczas Kijowowi wsparcie o wartości niemal 20 mld euro, nie licząc uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Pozytywnym przykładem dla całej Europy może być w tym względzie Litwa, która jest drugim największym donatorem w UE, jeśli chodzi o pomoc humanitarną per capita.

Ursula von der LeyenTVN24

- Rosja chce cofnąć nas w przeszłość, lecz ktoś, kto już walczył o wolność, nie zaakceptuje powrotu do dawnych czasów (niewoli) - zadeklarowała von der Leyen, podkreślając znaczenie europejskiej solidarności w odpowiedzi na rosyjską inwazję na sąsiedni kraj.

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: