Litwa się ćwiczy. Związek Strzelców coraz bardziej popularny

Ćwiczenia wojsk NATO na Litwie Ministry of National Defence Republic of Lithuania GFDL

Władze Litwy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę w roku 2014 przygotowują mieszkańców kraju do obrony cywilnej. Do ewentualnej wojny partyzanckiej przygotowuje się m.in. Litewski Związek Strzelców.

- Naszym zadaniem w czasie wojny będzie wspieranie wojska, na przykład pozyskiwanie informacji i jej przekazywanie, obserwowanie samochodów wojskowych agresora czy organizowanie pomocy cywilom i do tego się przygotowujemy - powiedziała Sigita Bietkyte, rzeczniczka Litewskiego Związku Strzelców.

Jak zaznacza, strzelcy wiele uwagi poświęcają wychowaniu obywatelskiemu, pracy z młodzieżą, ale mają też dużo zajęć praktycznych prowadzonych przez zawodowych wojskowych. Odbywają się zajęcia z samoobrony, czytania map, strzelania, utrzymywania łączności, a także kursy przetrwania.

- Podczas kursu przetrwania uczymy się na przykład, jak przenocować zimą w lesie, jak rozpalić ognisko, nie posiadając zapałek. Jest to w pewnym sensie przygotowanie się do wojny partyzanckiej - mówi Bietkyte.

Techniki przetrwania

Sytuacja geopolityczna spowodowała, że Litewski Związek Strzelców staje się coraz bardziej popularny. Przed zajęciem Krymu przez Rosję w 2014 roku liczył on około 7 tys. osób, dzisiaj ma prawie 11 tysięcy. - Statystyczny członek naszego związku to osoba w wieku 30-40 lat, mieszkająca w mieście, posiadająca wyższe wykształcenie, aktywna zawodowo i świadoma obywatelsko, odpowiedzialna za swoją rodzinę, ulicę, kraj - zaznacza rzeczniczka.

W szeregach strzelców są m.in. litewscy posłowie: Audronius Ażubalis, Gintare Skaiste, Gabrijelius Landsbergis, Gintaras Stepanaviczius, mer Wilna Remigijus Szimaszius.

W kwestii powszechnego przygotowania cywilnego litewskie władze w ciągu ostatnich dwóch lat wydały trzy publikacje na temat obrony cywilnej. Ostatnie, 75-stronicowe wydanie, ukazało się przed dwoma miesiącami. Publikacja prezentuje techniki przetrwania w wypadku zagrożenia konfliktem zbrojnym i ostrzeżenia przed ewentualną napaścią na kraj.

W 2015 roku na Litwie została przywrócona obowiązkowa służba wojskowa. Rządzący w kraju Litewski Związek Chłopów i Zielonych rozważa możliwość przywrócenia w szkołach lekcji przysposobienia obronnego.

Żołnierze z USA

We wtorek władze w Wilnie potwierdziły publikację amerykańskiej gazety "The New York Times", która napisała o stacjonowaniu na Litwie kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy.

Jak podała bałtycka agencja BNS, doniesienia w tej sprawie potwierdziła rzeczniczka ministerstwa obrony Asta Galdikaite, która powiedziała, że "rozmieszczenie wojskowych oddziału specjalnego USA na terytorium Litwy to jeden z punktów długotrwałej i ścisłej współpracy z Waszyngtonem, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa w państwie".

Litewskie wojsko na ćwiczeniach
Litewskie wojsko na ćwiczeniachYoutube / Sausumos pajėgos

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, bns.lt

Źródło zdjęcia głównego: Ministry of National Defence Republic of Lithuania GFDL