Libia: Tymczasowa Rada Narodowa oddała władzę


Późnym wieczorem, 8 sierpnia, rządząca Libią od czasu obalenia Muammara Kaddafiego Tymczasowa Rada Narodowa przekazała władzę wybranemu w lipcu Zgromadzeniu Narodowemu.

Uroczystość odbyła się w stolicy Libii - Trypolisie. Przewodniczący Rady Mustafa ad-Dżalil symbolicznie przekazał kierownictwo państwa na ręce najstarszego członka liczącego 200 deputowanych Zgromadzenia Narodowego Mohammeda Ali Salima. - Tymczasowa Rada Narodowa przekazuje konstytucyjne obowiązki kierowania państwem ogólnonarodowemu kongresowi, który jest od tej chwili jedynym prawowitym reprezentantem narodu libijskiego - powiedział Dżalil przy aplauzie tłumów zgromadzonych na Placu męczenników w centrum Trypolisu. Co dalej? Członkowie Zgromadzenia, na czele z Salimem, zostali zaprzysiężeni. Ich pierwszym zadaniem będzie wybór przewodniczącego. Tymczasowa Rada Narodowa, która była politycznym reprezentantem sił opozycyjnych walczących z reżimem Kadafiego, zostanie rozwiązana. Zgromadzenie wyznaczy następnie nowego premiera, który powoła rząd. Będzie on sprawował władzę do czasu opracowania nowej konstytucji i rozpisania wyborów do parlamentu, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Podział mandatów

Liberalna koalicja kierowana przez premiera z okresu powstania przeciwko Kadafiemu, Mahmuda Dżibrila uzyskała w Zgromadzeniu Narodowym 39 miejsc a jej islamscy rywale z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, będącej polityczną reprezentacją Bractwa Muzułmańskiego - 17. Pozostałe miejsca przypadły kandydatom niezależnym, których polityczne orientacje są niejasne i małym partiom. Reuter pisze, że toczy się obecnie zacięta walka o kontrolę nad Zgromadzeniem, w którym najważniejsze decyzje wymagają większości 2/3 głosów. Sojusz Sił Narodowych Dżibrila i Partia Sprawiedliwości i Rozwoju usiłują sformować koalicje z deputowanymi niezależnymi i małymi ugrupowaniami.

Autor: jak//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości