Libańska armia poinformowała w czwartek, że nieopodal portu w Bejrucie zlokalizowano składowisko ponad 4 ton saletry amonowej. 4 sierpnia w bejruckim porcie doszło do potężnej eksplozji spowodowanej przez tę silnie wybuchową substancję, w której śmierć poniosło 190 osób, a około 6 tysięcy zostało rannych.
Jak przekazała państwowa agencja NNA, powołując się na oświadczenie armii Libanu, inżynierowie wojskowi "radzą sobie z problemem". 4,35 tony saletry amonowej zlokalizowano nieopodal wejścia do bejruckiego portu - wyjaśniła Agencja Reutera.
Azotan amonu, czyli saletra amonowa, to nieorganiczny związek chemiczny z grupy saletr. Jest substancją bezwonną. Wykorzystuje się ją głównie do nawożenia gleby w uprawach rolniczych. Związek ten jest jednak również składnikiem wielu materiałów wybuchowych, ponieważ jej rozkład może skutkować eksplozją.
W przeszłości na świecie doszło do kilku poważnych katastrof, których przyczyną była właśnie saletra amonowa.
Eksplozja w bejruckim porcie
Do eksplozji w bejruckim porcie doszło 4 sierpnia. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Zginęło 190 osób, a ponad 6 tysięcy zostało rannych.
Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Około 300 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową.
Wspierany przez szyicki Hezbollah i jego sojuszników rząd premiera Hasana Diaba podał się do dymisji sześć dni po wybuchu.
CZYTAJ WIĘCEJ. Co wiemy o eksplozji w Bejrucie >>>
Międzynarodowa pomoc dla Libanu
Liban, z gospodarką zniszczoną wskutek kryzysu finansowego oraz z rosnącymi napięciami na tle religijnym, stoi w obliczu największego zagrożenia dla swojej stabilności od czasów wojny domowej w latach 1975-1990 - ocenia Reuters.
Na początku sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron zorganizował telekonferencję z udziałem światowych przywódców poświęconą pomocy dla Libanu.
Unia Europejska zobowiązała się do przyznania dodatkowego wsparcia w wysokości 30 mln euro na zaspokojenie pilnych potrzeb osób dotkniętych katastrofą. UE od 2011 roku przekazała Libanowi ponad 2,3 mld euro pomocy, w tym ponad 660 mln euro na pomoc humanitarną.
W lipcu międzynarodowi darczyńcy odmówili odblokowania 11 mld dolarów obiecanych Libanowi w 2018 roku w oczekiwaniu na gruntowne reformy gospodarcze i antykorupcyjne.
Źródło: Reuters, PAP