Izraelskie media: Hezbollah magazynuje broń chemiczną. W jej konstruowaniu pomagała Korea Północna

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Reuters Archive
Reuters ArchiveLibańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu

Libańska organizacja Hezbollah przechowuje pociski zawierające toksyczny ładunek chemiczny - przekazał izraelski dziennik "The Jerusalem Post", powołując się na saudyjskie media. Pociski te mają być tymczasowo magazynowane w miejscowości Al-Kusajr, a następnie przewiezione w pobliże granicy libańsko-syryjskiej. Jak dodał portal izraelskiej gazety, w skonstruowanie tej broni chemicznej mieli być zaangażowani eksperci z Korei Północnej, a w jej transport - Irańczycy.

"Chodzi o 110 pocisków Fajr i ponad 300 pocisków Fateh, które przenoszą chlorek tionylu, toksyczną substancję chemiczną. Broń i inne wyposażenie zostały przetransportowane z Syryjskiego Centrum Studiów i Badań Naukowych (SSRC) w Masyaf do Al-Kusajr prawie dwa tygodnie temu" - przekazał portal "The Jerusalem Post".

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, będący częścią irańskich sił zbrojnych, miał być odpowiedzialny za transport pocisków, które następnie miały być przewiezione do Libanu - twierdzi izraelski dziennik.

Jak podał "Jerusalem Post", powołując się na saudyjski kanał informacyjny Al-Hadath, pociski są tylko tymczasowo przechowywane w Al-Kusajr. Mają być przeniesione w okolice miasta Bint Dżubajl na południu Libanu, w pobliże granicy z Syrią i ONZ-owskiej misji pokojowej UNIFIL działającej tam od 1978 roku.

W konstruowaniu pocisków mieli brać udział eksperci z Korei Północnej - napisał portal izraelskiej gazety.

W przeszłości Izrael przeprowadzał ataki powietrzne na obiekty produkujące broń chemiczną w Syrii, w tym obiekt w Masyaf - przypomniał "The Jerusalem Post".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości