Lądowa tarcza AEGIS działa. Pierwsze odpalenie

Pierwszy test tarczy dla Polski
Pierwszy test tarczy dla Polski
MDA (nagranie bez dźwięku)
Odpalona rakieta wpadła w chmuryMDA (nagranie bez dźwięku)

Amerykańskie wojsko udostępniło zdjęcia i nagrania z pierwszego testu lądowej tarczy antyrakietowej AEGIS, która za kilka lat ma stanąć w Polsce. Wystrzelono jedną rakietę, która trafiła w symulowany cel.

Test systemu przeprowadzono późnym wieczorem czasu lokalnego 20 maja na Hawajach. Nie wykorzystano podczas niego prawdziwej rakiety balistycznej jako celu. Była ona jedynie symulowana przez komputery.

Na przechwycenie wirtualnej rakiety wystrzelono pocisk SM-3 Block IB. Jak zapewniają Amerykanie, trafił tam gdzie powinien i próba przebiegła poprawnie. Jej głównym celem było sprawdzenie działania samej instalacji AEGIS Ashore.

Lądowe okręty

Pierwsza bojowa instalacja systemu zaczyna właśnie powstawać w Rumunii. Zdemontowane elementy są transportowane statkami z USA i składane na miejscu. System ma wejść do służby w 2015 roku. Analogiczny ma powstać w polskim Redzikowie do 2018 roku.

AEGIS Ashore jest wierną kopią systemu AEGIS BMD, którym dysponują amerykańskie niszczyciele i krążowniki. Jego główne elementy to radar SPY-1 i rakiety SM-3 wystrzeliwane z pionowych wyrzutni. W celu ograniczenia kosztów opracowania wiele elementów pozostawiono niezmienionych, przez co AEGIS Ashore przypomina nadbudówki okrętu postawione na lądzie.

System ma móc zestrzeliwać rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu. Może też trafić satelitę na niskiej orbicie.

Pocisk SM-3 opuszcza pionową wyrzutnięMDA

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MDA

Tagi:
Raporty: