Kwaśniewski i Cox proszą o ułaskawienie Tymoszenko

Julia Tymoszenko odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia European People's Party, CC BY

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował jej adwokat Serhij Własenko. Jak dodał, była premier przystała na propozycję wysłanników i zgodziła się na leczenie w Niemczech.

Kwaśniewski i Cox znajdują się obecnie w Kijowie, gdzie – według Własenki - spotkali się już z prezydentem Janukowyczem. Jego kancelaria nie opublikowała dotąd komunikatu w tej sprawie.

Pax i Kwaśniewski przekonali Janukowycza?

Własenko oświadczył na konferencji prasowej, że informację o prośbie o ułaskawienie swej klientki przekazał na wyraźne życzenie członków misji PE. - Kilka godzin temu miałem spotkanie z przedstawicielami misji PE Patem Coksem i Aleksandrem Kwaśniewskim. Upoważnili mnie, bym poinformował, że dziś podczas spotkania z Wiktorem Janukowyczem i w celu legalizacji możliwości wyjazdu Tymoszenko za granicę Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski przekazali (Janukowyczowi) prośbę o ułaskawienie Julii Tymoszenko – oświadczył.

Tymoszenko chce wyjechać do Niemiec

Własenko odczytał także list swej klientki, w którym potwierdza ona, że godzi się na leczenie poza granicami Ukrainy. - Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski złożyli mi propozycję leczenia w Niemczech. Publicznie tę propozycję przyjmuję – oświadczyła Tymoszenko. Była premier podkreśliła, że będzie ubiegać się o oczyszczenie jej imienia z zarzutów, które doprowadziły do wtrącenia jej do więzienia. - Wyjazd za granicę nie rozwiąże tego problemu całkowicie, jednak ufam, że ten krok pozwoli na złagodzenie sytuacji w przededniu szczytu Partnerstwa Wschodniego – zaznaczyła. - Oświadczam jasno i zdecydowanie: mój możliwy wyjazd do Niemiec nie jest emigracją. Nigdy nie poproszę o azyl polityczny i nie będę się ukrywała w innych krajach. Będę aktywnie uczestniczyła w dziele wyzwolenia Ukrainy – oświadczyła Tymoszenko.

Propozycja na miarę szczytu

Uwolnienia Tymoszenko domaga się m.in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Zdaniem Brukseli byłą premier skazano z przyczyn politycznych. Umowa ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. 15 października wysłannicy PE mają przedstawić raport ze swej misji na Ukrainie.

Jeśli prezydent Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży do integracji z UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.

Stało się tak w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. 5 kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Dekret o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 kwietnia. Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności.

Autor: rf/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European People's Party, CC BY

Tagi:
Raporty: