Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz o scenariuszach pomocy migrantom. Prezydent Duda mówił o "twardym strzeżeniu granicy" Polski i UE, a Macron "potwierdził konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę" - przekazano w komunikatach.
Prezydenci Polski i Francji "odbyli rozmowę telefoniczną na temat sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej". "Prezydent Duda podziękował za poparcie dla Polski i zapowiedział, że Polska będzie twardo strzegła swojej (i unijnej) granicy" - napisał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Ponadto "obaj przywódcy omówili też różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi". "Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w sprawie wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu" - napisał Kumoch. Podkreślił, że "w tych chwilach solidarność państw UE jest kluczowa".
Szef BPM poinformował też, że wcześniej prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Litwy. "Nasze bratnie kraje, dotknięte atakiem hybrydowym reżimu Łukaszenki, są ze sobą całkowicie solidarne i mówią jednym głosem" - napisał Kumoch.
Macron potwierdza solidarność z Polską
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej "pełnej solidarności z Polską" w kryzysie migracyjnym z Białorusią - poinformował w czwartek Pałac Elizejski.
Macron "potwierdził również konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę", aby "położyć kres instrumentalizacji narażającej wielu ludzi na niebezpieczeństwo".
Francuski prezydent "wzywa Europę do dalszej współpracy z krajami pochodzenia (migrantów - red.) i krajami tranzytowymi oraz liniami lotniczymi w celu zakończenia tych ruchów i umożliwienia readmisji osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu" – dodano w komunikacie.
Ponadto Macron "potwierdził pilną potrzebę udzielenia niezbędnej pomocy humanitarnej osobom zablokowanym na granicy" przy zaangażowaniu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, o czym mówił w czwartek z jej dyrektorem generalnym Antonio Vitorino.
Źródło: PAP