W Brukseli zapadła decyzja w sprawie sankcji wobec Białorusi. "Sprzeciwiamy się tej nieludzkiej i nielegalnej praktyce"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Borrell: dziś zatwierdzimy nowy pakiet sankcji wobec Białorusinów odpowiedzialnych za to, co się dzieje w tym kraju
Borrell: dziś zatwierdzimy nowy pakiet sankcji wobec Białorusinów odpowiedzialnych za to, co się dzieje w tym krajuEBS
wideo 2/21
Borrell: dziś zatwierdzimy nowy pakiet sankcji wobec Białorusinów odpowiedzialnych za to, co się dzieje w tym krajuEBS

Ministrowie spraw zagranicznych podczas poniedziałkowego posiedzenia w Brukseli przyjęli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem przy granicy polsko-białoruskiej. "Stoimy wobec trwającej agresji hybrydowej Białorusi przeciwko granicom Unii Europejskiej" - zaznaczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej podjęli w poniedziałek decyzję o poszerzeniu ram prawnych dla sankcji wobec białoruskiego reżimu. Na liście znalazły się osoby i podmioty odpowiedzialne (organizujące lub przyczyniające się do działań) za kryzys przy granicy polsko-białoruskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Dzisiejsza decyzja odzwierciedla determinację Unii Europejskiej, aby przeciwstawić się instrumentalizacji migrantów do celów politycznych. Sprzeciwiamy się tej nieludzkiej i nielegalnej praktyce. Nadal zwracamy uwagę na niedopuszczalne represje reżimu wobec własnych obywateli. Odpowiednio na nie zareagujemy" - zacytowano w oświadczeniu wypowiedź szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później.

Na późniejszej konferencji prasowej Borrell powiedział, że "stoimy wobec trwającej agresji hybrydowej Białorusi przeciwko granicom Unii Europejskiej". - Przyglądamy się wszystkim możliwym rozwiązaniom, aby zatrzymać reżim Łukaszenki, powstrzymać przed braniem nas na cel i braniem na cel swoich obywateli - powiedział. 

- Zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji, które są skierowane przeciwko Białorusi - poinformował. Jak dodał, "zgodziliśmy się również na przyjęcie kolejnego, piątego sankcji, który zostanie zakończony w ciągu najbliższych dni".

Borrell: zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji wobec Białorusi
Borrell: zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji wobec Białorusiebs

Wcześniej tego dnia Borrell mówił, że Unia ma nadzieję rozszerzyć sankcje na linie lotnicze, biura podróży i inne podmioty zaangażowane w transport migrantów na Białoruś. Zaprzeczył także temu, jakoby Unia widziała ryzyko eskalacji wojskowej na Białorusi.

W niedzielę, po rozmowie telefonicznej z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem, Borrell napisał na Twitterze, że "obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania i musi zostać przerwana". Po raz kolejny zaapelował o nieużywanie ludzi jako broni i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostępu do migrantów po białoruskiej stronie granicy.

Sokołowski: poziom pierwszy - przecięcie szlaków, poziom drugi - umożliwienie powrotu

Korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski zauważył, że to już piąty pakiet sankcji wymierzony w Białoruś. Zwracał przy tym uwagę, że wśród założeń sankcji istotne jest "uderzenie w przedsiębiorstwa, linie lotnicze, lotniska, hotele i wszystkie agencje podróży, które są zaangażowane w proceder sprowadzania migrantów na Białoruś".

- To pierwszy etap działania Unii Europejskiej: ukaranie odpowiedzialnych, także powstrzymanie tego procederu - dodał.

Zapowiedział, że drugi etap działania Unii obejmuje działania w Iraku. W czwartek wyleci specjalny samolot z Mińska dla obywateli tego kraju, którzy zdecydowali się wrócić do kraju z Białorusi. Tamtejsze władze mają wiedzę o 571 obywatelach irackich, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej i zadeklarowali chęć powrotu do ojczyzny.

Piąty pakiet sankcji na Białoruś zaakceptowany. Relacja Macieja Sokołowskiego
Piąty pakiet sankcji na Białoruś zaakceptowany. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na wcześniej zasądzone unijne sankcje.

Wzrost napięcia nastąpił w drugim tygodniu listopada, kiedy duża grupa migrantów podjęła próby siłowego przekroczenia granicy. Rządzący mówią, że to "najtrudniejsza sytuacja" od czasu wybuchu kryzysu na granicy.

Raport: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: