Już ponad 2,5 tysiąca migrantów zginęło lub zaginęło w tym roku na Morzu Śródziemnym

Źródło:
PAP

Od początku roku ponad 2500 migrantów zginęło lub zaginęło podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy - poinformowała dyrektorka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Ruven Menikdiwela. Ponad połowa migrantów próbowała przedostać się przez Morze Śródziemne wypływając z Tunezji.

Według danych UNHCR między 1 stycznia a 24 września 2023 roku do Europy Południowej (Włoch, Grecji, Cypru i Malty) przybyło łącznie 186 tys. migrantów, w tym 130 tys. do Włoch, "co stanowi wzrost o 83 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku”.

- Na dzień 24 września w 2023 roku ponad 2500 osób uznano za zmarłe lub zaginione. Liczba ta oznacza wzrost o dwie trzecie w porównaniu z 1680 osobami w tym samym okresie 2022 roku - powiedziała dyrektorka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Ruven Menikdiwela podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego kryzysowi migracyjnemu na Morzu Śródziemnym.

- Podróż z Afryki Zachodniej lub Wschodniej i Rogu Afryki do Libii i punktów na wybrzeżu pozostaje jedną z najniebezpieczniejszych na świecie – stwierdziła przedstawiciela UNHCR. - Uchodźcy i migranci podróżujący drogami lądowymi z Afryki Subsaharyjskiej na każdym kroku ryzykują śmiercią i poważnymi naruszeniami praw człowieka - dodała.

Większość migrantów próbuje przedostać się do Europy z Tunezji.Alessio Tricani/Shutterstock

Migranci z Tunezji i Libii

Jeśli chodzi o kraje wyjazdu, to od stycznia do sierpnia 2023 roku ponad 102 tys. migrantów próbowało przedostać się przez Morze Śródziemne z Tunezji i 45 tys. z Libii. Dyrektor Menikdiwela podkreśliła, że z tej liczby 31 tys. zostało uratowanych na morzu lub przechwyconych i zawróconych do Tunezji, a 10 600 do Libii.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alessio Tricani/Shutterstock