"Porozumienie Ankary z Unią w sprawie migrantów jest nieskuteczne i należy je zmienić"

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w piątek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w sprawie migrantów. Dzień wcześniej turecki przywódca porozumiał się z Władimirem Putinem w sprawie zawieszenia broni w syryjskiej prowincji Idlib.

Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek w rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że "obowiązujące porozumienie Ankary z Unią Europejską w sprawie migrantów jest nieskuteczne i należy je zmienić" - podały służby prasowe prezydenta.

Prezydent Turcji odniósł się do umowy z Unią z 2016 roku, na mocy której Turcja ma utrzymywać migrantów na swoim terytorium w zamian za 6 miliardów euro pomocy ze strony Wspólnoty. Ankara ogranicza napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy, za co otrzymuje środki dla blisko 3,5 miliona migrantów przebywających w Turcji.

Jak podaje Reuters, Unia Europejska wysłała w piątek sygnał, że może zwiększyć pomoc dla Ankary, która ogłosiła prawie dwa tygodnie wcześniej, że nie będzie zatrzymywać osób chcących przedostać się do Europy.

Na granicy z Grecją uchodźcy ścierają się od wielu dni ze strażą graniczną i policją. Erdogan oświadczył niedawno, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka", atakując migrantów, a jeśli Unia Europejska chce rozwiązać kryzys migracyjny, to musi poprzeć plany Ankary wobec Syrii.

Spotkanie Erdogana z Putinem

Prezydent Turcji w rozmowie z Merkel Erdogan nawiązał też do porozumienia zawartego w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie zawieszenia broni w syryjskiej prowincji Idlib, które - jak powiedział - ma celu ochronę ludności cywilnej. Ocenia się, że Turcja chce - wypuszczając migrantów - wywrzeć presję na państwa zachodnie należące do Unii Europejskiej, ale też NATO, by wsparły ją w jej operacji militarnej w Syrii.

W czwartek po zakończeniu rozmów Putina i Erdogana dotyczących sytuacji w Idlibie, gdzie wojska tureckie wspierają siły opozycji walczące z wojskami syryjskiego reżimu, wspomaganymi przez rosyjskie lotnictwo, Kreml ogłosił, że od północy w piątek wchodzi w życie zawieszenie broni.

W prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem syryjskich rebeliantów i dżihadystów, armia syryjska prowadziła od grudnia 2019 roku ofensywę mającą na celu odzyskanie kontroli nad tym regionem. Na początku tego roku doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi i syryjskimi w Idlibie - 27 lutego w nalotach sił syryjskich zginęło 33 tureckich żołnierzy. Turcja ogłosiła rozpoczęcie ofensywy w Idlibie przeciwko siłom syryjskim.

Przed spotkaniem Erdogana z Putinem w Moskwie Rosja i Turcja przeprowadziły trzy rundy konsultacji w związku z sytuacją w Idlibie, ale nie przynosiły one rezultatu.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości