Królowa Elżbieta II formalnie upoważniła w czwartek premier Theresę May do rozpoczęcia procedury negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca. Podpis królowej był ostatnim wymogiem przed początkiem rozmów z Brukselą.
W poniedziałek 13 marca ustawę, upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, zatwierdziły obie izby brytyjskiego parlamentu.
Następnie ustawa została skierowana do Pałacu Buckingham do podpisu przez królową Elżbietę II, która złożyła go w czwartek. Tym samym prawo weszło w życie.
Początek Brexitu przed końcem miesiąca?
Projekt ustawy został złożony w parlamencie pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Sam dokument składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu na to, aby Theresa May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia z Unii Europejskiej zgodnie z artykułem 50 Traktatu Lizbońskiego. Trwający półtora miesiąca proces ustawodawczy został zainicjowany w wyniku podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Premier May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia wspólnoty przed końcem marca. Do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej dojdzie najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu marca - po wyborach w Holandii, które odbyły się w środę i uroczystym szczycie Unii Europejskiej w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.
Autor: kg/jb / Źródło: PAP, Reuters