Królowa Elżbieta II formalnie upoważniła w czwartek premier Theresę May do rozpoczęcia procedury negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca. Podpis królowej był ostatnim wymogiem przed początkiem rozmów z Brukselą.
W poniedziałek 13 marca ustawę, upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, zatwierdziły obie izby brytyjskiego parlamentu.
Następnie ustawa została skierowana do Pałacu Buckingham do podpisu przez królową Elżbietę II, która złożyła go w czwartek. Tym samym prawo weszło w życie.
Początek Brexitu przed końcem miesiąca?
Projekt ustawy został złożony w parlamencie pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Sam dokument składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu na to, aby Theresa May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia z Unii Europejskiej zgodnie z artykułem 50 Traktatu Lizbońskiego.Trwający półtora miesiąca proces ustawodawczy został zainicjowany w wyniku podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.Premier May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia wspólnoty przed końcem marca. Do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej dojdzie najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu marca - po wyborach w Holandii, które odbyły się w środę i uroczystym szczycie Unii Europejskiej w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.
Autor: kg/jb / Źródło: PAP, Reuters