Kim jest księżniczka Anna, jedyna córka zmarłej królowej Elżbiety II?

Źródło:
BBC, New York Times

Uchodzi za najbardziej pracowitą, obok króla Karola III, osobę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Prywatnie miłośniczka jazdy konnej, olimpijka z Montrealu. Zdaniem ekspertów rola księżniczki Anny, jedynej córki zmarłej królowej Elżbiety II, "zaufanej doradczyni" Karola, po śmierci monarchini jeszcze bardziej wzrośnie. Kim jest osoba, która odmówiła "wcielenia się w rolę potulnej bajkowej księżniczki"?

W 2021 roku 72-letnia dziś księżniczna Anna, jedyna córka zmarłej królowej Elżbiety II, wzięła udział w 387 oficjalnych imprezach - w dwóch więcej niż ówczesny książę Walii, obecnie król Karol III, a liczba ta systematycznie wzrastała w ostatnich latach panowania jej matki.

Odbyła prawie 500 zagranicznych wizyt, z czego 49 w samych Niemczech. Jest patronką 300 organizacji charytatywnych, a jej zaangażowanie na rzecz jednej z nich, Save The Children, sięga 1970 roku. To właśnie dlatego jest uznawana za najbardziej pracowitą, obok króla Karola, osobą w rodzinie królewskiej - pisze BBC.

Podobno zmarła królowa życzyła sobie, aby to właśnie jej jedyna córka przejęła główną rolę w eskortowaniu jej trumny.

"Zaufana doradczyni" króla Karola III

"New York Times" pisze, że chociaż księżniczka Anna zajmuje dopiero 16. miejsce w linii sukcesji tronu, to jednak nie odzwierciedla to jej realnego wpływu w rodzinie królewskiej, gdzie jest "zaufaną doradczynią" króla Karola, ani też pozycji w społeczeństwie, gdzie cieszy się uznaniem i szacunkiem wyższym niż inni żyjący członkowie rodziny królewskiej, z wyjątkiem księcia Williama i jego żony, księżnej Kate.

- Zawsze zdawała sobie sprawę, że rodzina może cieszyć się przywilejami królewskiego życia tylko wtedy, gdy ciężko pracuje - mówi historyk Edward Owens, znawca brytyjskiej rodziny królewskiej.

Po wstąpieniu Karola na tron, eksperci przewidują, że rola Anny prawdopodobnie jeszcze się zwiększy. Nowy król będzie polegał na swojej siostrze, aby móc realizować napięty harmonogram obowiązków publicznych. Prawdopodobnie księżniczka Anna będzie również doradzać mu w delikatnych sprawach rodzinnych, takich jak relacje z młodszym bratem, księciem Andrzejem, który znalazł się w niełasce od czasu ujawnienia swoich powiązań z nieżyjącym już Jeffreyem Epsteinem, skazanym za wiele przestępstw seksualnych. Jak dodaje "New York Times", śmierć królowej Elżbiety II daje Annie nowy status w rodzinie królewskiej, nawet jeśli żona króla Karola, królowa małżonka Camilla, przewyższa ją w protokole.

Odmówiła "wcielenia się w rolę potulnej bajkowej księżniczki"

"NYT" pisze, że losy księżniczki Anny to "mniej dramatyczna historia walki i odkupienia niż historia Karola, nie mówiąc już o wzlotach i upadkach Andrzeja, niemniej jednak jest to niezwykła podróż kobiety, która przeszła od uprzywilejowanej młodości, w której zyskała reputację wyniosłej i bystrej, do wspaniałej kariery w obszarze pracy charytatywnej".

"W miarę jak jej publiczna obecność rozwijała się przez dziesięciolecia, stało się jasne, że odziedziczyła po swoim ojcu, księciu Filipie, reputację osoby rzeczowej, mówiącej szczerze" - wskazuje BBC. Pisze także, że Anna, poprzez swój charakter, odmówiła "wcielenia się w rolę potulnej bajkowej księżniczki".

Olimpijka z Montrealu

Amerykański dziennik przypomina z kolei, że księżniczka Anna brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku jako jeździec. Wspomina także o jej pierwszym nieudanym małżeństwie z Markiem Phillipsem, również olimpijczykiem w jeździectwie, oraz drugim, stabilnym związku z Timothym Laurencem.

"Nawet rola Anny w dniach po śmierć królowej wzmocniła jej reputację członkini rodziny królewskiej, która ciężko pracuje" - pisze "New York Times".

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: BBC, New York Times

Tagi:
Raporty: