Spotkanie Putina z Zełenskim w Paryżu bez "ograniczeń czasowych"


Zarówno Kreml, jak i biuro prezydenta Ukrainy, potwierdzają - w poniedziałek w Paryżu, po zakończeniu szczytu przywódców czwórki normandzkiej, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski przeprowadzą rozmowy dwustronne. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że spotkanie obydwu prezydentów "nie będzie miało ograniczeń czasowych".

Jurij Uszakow, który opowiedział dziennikarzom o szczegółach spotkania Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego, był pytany, dlaczego odbędzie się ono już po zakończeniu rozmów czterostronnych.

- Okazało się, że dogodny jest czas po zakończeniu spotkania czwórki - odparł doradca Putina do spraw polityki zagranicznej. Powiedział ponadto, że o formacie szczytu decydowali organizatorzy i spotkanie "nie będzie miało szczególnych ograniczeń czasowych" i "wszystko będzie zależeć od przywódców".

Jednocześnie rosyjskie media, w tym agencje RIA Nowosti i TASS podały, że szczyt przywódców czwórki normandzkiej ma potrwać trzy godziny.

Kijów też potwierdza

Biuro Wołodymyra Zełenskiego potwierdziło, że po szczycie państw czwórki normandzkiej w Paryżu dojdzie do spotkania dwustronnego ukraińskiego przywódcy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

O możliwości spotkania Putina i Zełenskiego już po rozmowach przywódców czterech państw (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) i po wspólnej konferencji prasowej już wcześniej informowały rosyjskie i ukraińskie media.

W składzie rosyjskiej delegacji w Paryżu są - oprócz Uszakowa - doradca prezydenta Władisław Surkow, uważany za stratega rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, minister energetyki Aleksandr Nowak i szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller.

Przed rozmowami czwórki normandzkiej Putin ma spotkać się w Paryżu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Pierwsza taka okazja

Spotkanie czwórki normandzkiej na najwyższym szczeblu, poświęcone konfliktowi w Donbasie, odbędzie się po raz pierwszy od 2016 roku.

Będzie ono również pierwszą okazją do bezpośredniej rozmowy Zełenskiego, piastującego urząd prezydenta Ukrainy od wiosny tego roku, z Putinem.

Jak podała ukraińska agencja UNIAN w przededniu szczytu Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły nowy program współpracy. "Fundusz ma zapewnić Ukrainie 5,5 miliarda dolarów w ciągu trzech lat. MFW ogłosił decyzję o przyznaniu pieniędzy w przeddzień negocjacji między Zelenskim i Putinem w Paryżu. Zbieg okoliczności? Nie sądzimy. Wydaje się, że w ten sposób Zachód próbuje wzmocnić pozycję negocjacyjną prezydenta Ukrainy" - skomentowała agencja UNIAN.

Konflikt w Donbasie trwa od wiosny 2014 roku. W rezultacie walk sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami zginęło ponad 13 tysięcy osób. Władze w Kijowie chcą rozwiązać konflikt z prorosyjskimi separatystami wyłącznie drogą dyplomatyczną.

Autor: tas//now / Źródło: PAP, RIA Nowosti, UNIAN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP