ecWariant B.1.640 potwierdzony w Czechach. Zakażony 28-latek nie był za granicą

Autor:
ads
Źródło:
PAP

W Czechach wykryto pierwszy przypadek zakażenia wariantem B.1.640 koronawirusa - poinformował Szpital Uniwersytecki w Hradec Kralove. Zachorowało również czworo członków jego rodziny.

Zakażenie wariantem B.1.640 potwierdzono u 28-letniego mężczyzny, u którego początkowo podejrzewano wystąpienie wariantu.

28-letni mężczyzna przyjechał 19 grudnia ubiegłego roku do Hradec Kralove z Pragi, gdzie pracował. Mężczyzna nie przebywał ostatnio za granicą. Po czterech dniach on, a następnie czterech członków jego rodziny zachorowało. Pobrane od nich próbki są sekwencjonowane - poinformowały lokalne służby sanitarne.

Rzecznika tych służb Veronika Krejczi podała, że wszystkie zakażone osoby wykazywały klasyczne objawy COVID-19 - kaszel, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, gorączkę. W dwóch przypadkach zgłaszano też utratę powonienia. Żaden z pacjentów nie był w ciężkim stanie. Mężczyzna zainfekowany wariantem B.1.640 nie jest hospitalizowany.

PragaShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wariant B.1.640

Według ekspertów wariant B.1.640 wykrywany jest od września ubiegłego roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) B.1.640 pojawił się we wrześniu 2021 r. w Demokratycznej Republice Konga. Dotąd stwierdzono około 400 przypadków zakażenia tym wariantem, większość we Francji.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwa identyfikacja ofiar tragicznego wypadku autobusu w Wenecji, na ten moment znana jest tożsamość tylko 7 z 21 zmarłych. 18 osób jest rannych, 8 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Włoskie media opisują relacje świadków zdarzenia. "Słyszeliśmy krzyki, ludzie uwięzieni między kawałkami blachy wołali o pomoc" - opowiadają dziennikarzowi "Corriere della Sera" dwaj mężczyźni, migranci, którzy spontanicznie dołączyli do akcji ratunkowej. W sieci pojawiło się nagranie z momentu, w którym pojazd spada z wiaduktu na ziemię.

"Płakała, kiedy ją wyciągałem. Prosiła: pomóż mojej córce"

"Płakała, kiedy ją wyciągałem. Prosiła: pomóż mojej córce"

Autor:
ww/dap
Źródło:
tvn24.pl, Corriere della Sera, La Repubblica

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 588 dni. Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował, że jego jednostka specjalna wylądowała na terytorium zaanektowanego Krymu i zaatakowała wroga. Opublikowane przez służbę nagranie ukazuje funkcjonariuszy, płynących w kierunku wybrzeży półwyspu. Przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow oznajmił, że "w wyniku walk zginęło wielu okupantów, jednak wśród ukraińskich obrońców również są straty". Wywiad nie sprecyzował, kiedy doszło do ataku. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

Ukraiński wywiad: jednostka sił specjalnych wylądowała na Krymie. Opublikowano nagranie

Ukraiński wywiad: jednostka sił specjalnych wylądowała na Krymie. Opublikowano nagranie

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP