Johnson o działaniach w dobie pandemii: mogliśmy zrobić pewne rzeczy inaczej

Źródło:
PAP, Reuters

Biorę odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd - powiedział w BBC premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się do decyzji rządu w dobie pandemii COVID-19. Jego zdaniem nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kwarantanna z powodu koronawirusa została w kraju wprowadzona zbyt późno.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Kiedy słucha się rad naukowców, to tego typu pytania są zawsze otwarte - powiedział Boris Johnson o kwestii, czy kwarantanna z powodu koronawirusa została w Wielkiej Brytanii wprowadzona zbyt późno.

- To było coś nowego, coś, czego nie rozumieliśmy tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli w pierwszych kilku tygodniach i miesiącach. (...) Nie wiedzieliśmy wtedy, do jakiego stopnia dochodziło do bezobjawowej transmisji wirusa między ludźmi - dodał w wywiadzie dla telewizji BBC udzielonym z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu premiera.

"Będzie mnóstwo okazji, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się stało"

Szef rządu przyznał, że należy wyciągnąć naukę z doświadczeń ostatnich miesięcy. Powiedział, że ministrowie mogli zrobić pewne rzeczy "inaczej". Prowadząca wywiad Laura Kuenssberg przypomniała, że opozycyjna Partia Pracy oskarżyła rząd o "niewłaściwe postępowanie" w związku z kryzysem.

- Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że są rzeczy, których musimy się nauczyć po tym, jak radziliśmy sobie z tym na wczesnych etapach (...) Będzie mnóstwo okazji, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się stało - powiedział Johnson w wywiadzie.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Premier zaznaczył, że "być może pewne rzeczy mogliśmy zrobić inaczej i oczywiście będzie czas, aby zrozumieć, co dokładnie mogliśmy zrobić w inny sposób". - Opłakujemy wszystkich, którzy stracili życie, a myślami jesteśmy z ich bliskimi. Biorę pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd - podkreślił.

W kwietniu premier Johnson sam znalazł się w szpitalu, gdy test na obecność SARS-CoV-2 dał u niego wynik pozytywny.

Bilans pandemii w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jako jeden z ostatnich krajów europejskich wprowadziła ograniczenia gospodarcze i społeczne w związku z pandemią COVID-19.

W Wielkiej Brytanii stwierdzono do tej pory niemal 300 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarły 45 762 osoby, przez co kraj ten jest trzeci na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych. Więcej zgonów odnotowano tylko w USA i Brazylii.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: