Miliony szczepień tygodniowo, by zapobiec trzeciej fali pandemii. "To jedyny rozważany przez nas scenariusz"

Źródło:
PAP

By zapobiec trzeciej fali pandemii COVID-19, w Wielkiej Brytanii trzeba szczepić dwa miliony osób tygodniowo – wynika z badań Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), których wyniki przytoczyła agencja Reutera.

"Przy braku znaczącej liczby szczepień w 2021 roku liczba hospitalizacji, przyjęć na oddziały intensywnej terapii i zgonów może przewyższyć tę z 2020 roku" - czytamy w przedstawionym w zeszłym tygodniu, niezrecenzowanym jeszcze artykule o wynikach badań Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Najbardziej rygorystyczny scenariusz, z obostrzeniami czwartego poziomu w całej Anglii, zamknięciem szkół w styczniu i szczepieniem 2 milionów osób tygodniowo - to jedyny rozważany przez nas scenariusz, w którym obciążenie oddziałów intensywnej terapii zmniejsza się do poziomu niższego niż ten obserwowany podczas pierwszej fali epidemii" - podkreślają badacze specjalizujący się w modelowaniu matematycznym rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Miliony dawek szczepionki dla Brytyjczyków

W odpowiedzi na tę analizę brytyjskie ministerstwo zdrowia przekazało Reutersowi, że w najbliższych tygodniach i miesiącach wskaźnik szczepień będzie wzrastać, a dostępne będą miliony kolejnych dawek szczepionek.

Rząd brytyjski wstępnie zamówił 357 milionów dawek szczepionek u różnych dostawców. Według ekspertów rządowych szczepionki powinny również działać na szerzący się w Wielkiej Brytanii nowy wariant koronawirusa, który może być nawet o 70 procent bardziej zaraźliwy niż jego poprzednia odmiana.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Wielka Brytania była pierwszym krajem świata, który dopuścił do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę tego preparatu otrzymało 600 tysięcy osób. W ciągu kilku najbliższych dni do użytku dopuszczona powinna zostać szczepionka koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego, a szczepienia tą substancją mogłyby się rozpocząć 4 stycznia - donoszą brytyjskie media.

"Znów znaleźli się w oku cyklonu"

W poniedziałek po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku dni w Wielkiej Brytanii zanotowano najwyższy dobowy wynik wykrytych zakażeń - ich liczba zwiększyła się o 41 385. To pierwszy przypadek, by przekroczony został poziom 40 tysięcy. Na COVID-19 zmarło 357 chorych.

Od początku epidemii w tym państwie koronawirusem zakaziło się ponad 2,3 miliona osób, z których ponad 71 tysięcy zmarło. Według zestawienia Reutersa liczba infekcji w ostatnim tygodniu wzrosła w stosunku do poprzedniego o 25 procent, a zgonów - o 8 procent.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Jak przekazała agencja Associated Press, powołując się na oficjalne dane, liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w brytyjskich szpitalach przekroczyła już poziom z kwietniowego szczytu zachorowań. 12 kwietnia w Wielkiej Brytanii hospitalizowane były 18 974 osoby z COVID-19, w poniedziałek natomiast było to 20 426 osób.

Szef publicznej służby zdrowia (NHS) Simon Stevens oświadczył we wtorek, że podlegający mu pracownicy "znów znaleźli się w oku cyklonu". Zdaniem Stevensa wszystkie najbardziej narażone osoby w Wielkiej Brytanii mogą zostać zaszczepione przeciw koronawirusowi do późnej wiosny 2021 roku.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: