FBI ostrzega naukowców przed działaniami Chin: stanowią poważne zagrożenie dla reakcji naszego kraju na COVID-19

Źródło:
PAP

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało w środę oficjalny apel do amerykańskich naukowców, pracujących nad szczepionką i lekarstwami na COVID-19. FBI ostrzega ich, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań, mających na celu pokonanie pandemii.

"Próby Chin skierowane na te sektory stanowią poważne zagrożenie dla reakcji naszego kraju na COVID-19" - napisały w oświadczeniu FBI i amerykańska Agencja ds. Ochrony Infrastruktury i Cyberbezpieczeństwa. "Sektory zdrowia, farmaceutyczny i badawczy, pracujące nad sposobem walki z COVID-19, muszą być świadome, że mogą być pierwszymi celami tego działania i powinny podjąć niezbędne kroki w celu ochrony swoich systemów" - ostrzega FBI.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak pisze AFP, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa stoi na stanowisku, że do próby piractwa na własności intelektualnej amerykańskich badaczy mogą posunąć się nie tylko hakerzy, ale także inni badacze i studenci, wynajęci do kradzieży informacji z instytutów uniwersyteckich i laboratoriów publicznych.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

To nie pierwsze oskarżenia wysuwane przez USA wobec Chin. Trump niejednokrotnie zarzucał Chińczykom ukrywanie informacji o epidemii koronawirusa w jej najwcześniejszym etapie i o zatajanie danych o jej rozmiarach. Amerykański prezydent i sekretarz stanu USA Mike Pompeo sugerowali też, że koronawirus "uciekł" z chińskiego laboratorium w Wuhanie, przez co Pekin jest odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy ludzi na całym świecie. Pekin stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: