USA: z powodu wariantu Delta może być ponad 100 tysięcy zakażeń dziennie

Źródło:
PAP

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegają, że wraz ze wzrostem zakażeń wariantem Delta koronawirusa, liczba infekcji może osiągnąć "nawet kilkaset tysięcy dziennie". Według organizacji za 41 procent wszystkich nowych hospitalizacji w USA odpowiadają obecnie południowe stany.

- Nasze modele wskazują, że jeśli nie będziemy szczepić ludzi, to sięgniemy kilkuset tysięcy przypadków dziennie, podobnie do wzrostów jakie notowaliśmy w styczniu - ostrzegała dr Rochelle Walensky, dyrektor CDC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa średnia tygodniowa nowych infekcji SARS-CoV-2 już teraz utrzymuje się powyżej 100 tysięcy przypadków dziennie.

Według CDC obecnie w Stanach Zjednoczonych co najmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 70,6 procent mieszkańców, a 60,9 procent jest w pełni zaszczepione. Niemal 330 milionów osób w państwie pozostaje niezaszczepionych. Najmniej szczepień przeprowadzono między innymi w stanach Floryda i Teksas.

CDC: za 41 procent wszystkich nowych hospitalizacji w USA odpowiadają południowe stany

Walensky przekazała też, że ponad 44 tysiące Amerykanów jest obecnie hospitalizowanych z powodu infekcji koronawirusowem, co stanowi 30-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem i czterokrotność czerwcowego bilansu zakażeń COVID-19. Sytuację obrazuje także inna wskazana przez CDC statystyka: za 41 procent wszystkich nowych hospitalizacji w kraju odpowiadają południowe stany. Chodzi o Florydę, Georgię, Alabamę, Missisipi, Karolinę Północną i Południową, Tennessee oraz Kentucky.

Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci ostrzegał, by przygotować się na pogorszenie sytuacji, wskazując, że około 100 milionów uprawionych do szczepień nie przyjęło żadnej dawki szczepionki.

Autorka/Autor:mp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: