Unia Europejska zdecydowała się na zakup dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki na COVID-19 od Pfizera i BioNTechu - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak wyjaśniła, Unia łącznie otrzyma 300 milionów dawek preparatu.
"Postanowiliśmy zamówić dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer, która jest już stosowana do szczepień ludzi w całej UE" - napisała we wtorek na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Usrula Von der Leyen na Twitterze.
"Będziemy zatem mieć 300 milionów dawek tej szczepionki, którą oceniono jako bezpieczną i skuteczną. Będzie więcej szczepionek!" - dodała.
W listopadzie 2020 r. KE w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek. Rzecznik KE poinformował w poniedziałek 28 grudnia agencję Reutera, że dystrybucja zakupionych już 200 mln dawek zostanie zakończona do końca września 2021 roku. Przekazał, że trwają rozmowy w celu uzgodnienia dostaw kolejnych 100 milionów dawek.
Komisja negocjowała kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.
Unia walczy z pandemią
W ramach prowadzonej w Unii Europejskiej wspólnej walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem w większości krajów Wspólnoty w niedzielę rozpoczęła się kampania szczepień. Jako pierwsi w poszczególnych krajach UE - najczęściej w obecności mediów - przeciw COVID-19 zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i personel medyczny.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak przebiegły pierwsze szczepienia w polskich miastach? >>>
Szczepionka przeciw COVID-19
BioNTech i Pfizer złożyły 1 grudnia formalny wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie preparatu do obrotu.
Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.
Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.
Źródło: PAP, Reuters