TVN24 | Świat

Reuters: jest termin dostawy 200 milionów dawek szczepionki do krajów Unii

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
Reuters, PAP

Dystrybucja 200 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez koncerny Pfizer i BioNTech zakupionej przez Komisję Europejską w imieniu wszystkich krajów Unii zostanie zakończona do września - poinformował agencję Reutera rzecznik KE.

"Dystrybucja pełnych 200 milionów dawek ma zostać zakończona do września 2021 roku" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną agencji Reutera.

Dodał, że trwają rozmowy w celu uzgodnienia dostaw kolejnych 100 milionów dawek szczepionek, których zamówienie umożliwia opcja w ramach podpisanej w listopadzie KE z obydwoma koncernami, Pfizer i BioNTech.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował również, że większość umów na dostawy szczepionek uzgodnionych przez UE z producentami przewiduje, że przeważająca część dostaw powinna zostać zakończona do końca przyszłego roku.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Strategia wyjścia z pandemii"

11 listopada Komisja Europejska zawarła umowę z amerykańskim koncernem Pfizer i niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech dotyczącą dostaw do 300 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. - Bezpieczna i skuteczna szczepionka to jedyna trwała strategia wyjścia z pandemii - uzasadniała wówczas unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu.

Polska zawarła pięć umów na zakup szczepionek przeciw koronawirusowi - wynika z informacji podanych w przyjętym przez rząd 15 grudnia Narodowym Programie Szczepień. 16,74 miliona dawek to preparat Pfizer/BioNTech. Ta szczepionka jest dwudawkowa, co oznacza zagwarantowanie jej dla ponad ośmiu milionów Polek i Polaków.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania o szczepionkę Pfizera i BioNTechu

21 grudnia Europejska Agencja Leków zdecydowała o autoryzacji szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, a Komisja Europejska wyraziła zgodę na jej dystrybucję.

Szczepienia w większości krajów UE zaczęły się jednocześnie - 27 grudnia.

Do Polski transport z pierwszą partią preparatu (10 tysięcy dawek) dotarł 25 grudnia wieczorem. Trafił do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, a stamtąd został rozprowadzony po kraju.

W poniedziałek rano do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionki. 300 tysięcy dawek zostało przewiezionych do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych i trafi w kolejnych dniach do 250 szpitali w całym kraju.

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Kto otrzymał pierwszą dawkę? Jak się na nie zapiszemy?

Autor:tas/adso

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: